Zajímavosti

Dobývání vesmíru pokračuje. Čínská sonda zveřejnila fotografie Marsu

Dobývání vesmíru pokračuje. Čínská sonda zveřejnila fotografie Marsu
Zdroj: CNSA

Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) ve středu zveřejnila první záběry Marsu, které pořídila sonda Ču-zung. Vesmírné vozítko úspěšně přistálo na Rudé planetě už v neděli.

Čínská národní vesmírná agentura zveřejnila fotografie ve středu na svých webových stránkách. Agentura dokonce ukázala také videa, kde je možné vidět, jak vozítko pomalu přistává na povrchu Rudé planety.


Čínský rover přistál na Marsu už v neděli. Stavbou je velice podobný vozítkům americké vesmírné agentury. Celkově váží asi 240 kilogramů, informuje BBC.

Související obsah


Vozítko disponuje kamerami a robotickými pažemi, které by měly pomáhat při průzkumu minerálů. Úkolem Ču-Zungu je také zkoumat marťanské počasí. Po povrchu Marsu se může pohybovat rychlostí až 200 metrů za hodinu.


Jedná se už o druhý rover, který v poslední době dosedl na povrch Rudé planety. V únoru na planetě už přistála sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance, jejíž hlavním úkolem je hledat známky prastarého života, posbírat vzorky, které pak na zemi přiveze příští mise.

Související obsah


Čína je v poslední době ve vesmíru jako doma. Před čtrnácti dny vyděsila svět raketa Tian-he, která na orbitě vysadila první část čínské vesmírné stanice. Její trosky se poté nekontrolovaně blížily k povrchu Země a dlouho se nevědělo, kam vlastně dopadnou. Trosky nakonec skončily nedaleko Malediv.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz