Naše Česko

Na světě je 50 miliard ptáků. Každý desátý druh je na pokraji vyhynutí

Na světě je 50 miliard ptáků. Každý desátý druh je na pokraji vyhynutí
Zdroj: TN.cz

Podle nového odhadu australských vědců žije na světě asi 50 miliard ptáků. Nejvíce je vrabců domácích, vlaštovek obecných, špačků evropských a racků delawarských. Počet každého z těchto druhů přesahuje miliardu ptáků. Ale každý desátý druh je na pokraji vyhynutí.

Nové odhady australských vědců říkají, že na celém světě žije přibližně 50 miliard ptáků. Z nich tvoří vrabci domácí přibližně 1,6 miliardy. Další druhy špačci evropští, vlaštovky obecné a rackové delawarší mají také populaci přesahující miliardu ptáků.

Většina druhů ptáků je však vzácná, asi jeden z deseti druhů je zastoupený méně než pěti tisíci jedinci, takže jim hrozí vyhynutí. Tato studie celosvětové populace ptáků má pomoci s ochranou zvířat před vyhynutím, říká tým vědců z University of New South Wales v australském Sydney.

Související obsah

 

"Trávíme spoustu času a peněz počítáním vlastních druhů, ale opravdu musíme přemýšlet o tom, jak počítáme biologickou rozmanitost, se kterou sdílíme planetu," řekl výzkumný pracovník studie Dr. Corey Callaghan pro BBC News.

Počítání počtu ptáků na světě je složitý úkol bez definitivních odpovědí. Minulé hrubé odhady přišly s 200 až 400 miliardami jednotlivých ptáků a 10 až 13 tisíci druhy. Australští vědci analyzovali 9 700 druhů ptáků (s výjimkou všech domácích) pomocí údajů zaznamenaných pozorovateli ptáků v online databázi Ebird za poslední desetiletí.

Související obsah

Zpřesnili data pomocí modelování a informací od odborníků na místě, aby přišli s tím, co považují za přesnější odhad. Studie naznačuje, že většina ptáků se vyskytuje na severní polokouli: v Evropě, severní Asii, severní Africe, částech Arabského poloostrova a Severní Americe.

Oproti tomu na Madagaskaru a v Antarktidě se vyskytuje jen velmi málo ptáků. "Vědecká data občanů budou v budoucnu hrát zásadní roli při monitorování biologické rozmanitosti," dodal Callaghan.

Podívejte se na reportáž TV Nova ze sčítání ptáků na krmítkách v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz