Domácí

Za rodinou či na nákupy do sousedních států? Takové platí podmínky

Za rodinou či na nákupy do sousedních států? Takové platí podmínky
Zdroj: Profimedia

S postupným rozvolňováním vládních opatření se mnoho Čechů chce vydat na návštěvu své rodiny do sousedních států, někteří se těší na nákupy. Jaké podmínky je třeba splnit a co si připravit pro cesty do sousedních států, vám shrne náš manuál.

Německo

Lidé, kteří cestují do Německa za účelem návštěvy rodiny (manžel, manželka, partner, dítě, rodiče) na dobu kratší než 72 hodin, nemusí při příjezdu vyplňovat registrační formulář, ani se na cestující nevztahuje povinná karanténa. Cestující jsou při příjezdu povinni předložit negativní test na koronavirus (antigenní nebo PCR), který nesmí být starší než 48 hodin nebo potvrzení o úplném naočkování, kdy od druhé dávky uběhlo minimálně 14 dní nebo potvrzením o prodělané nemoci. To návštěvníci dokládají PCR testem, který není starší než 6 měsíců a zároveň starší než 28 dní.

Německo povoluje přeshraniční cesty z Česka do Saska a Bavorska na 24 hodin z jakéhokoliv důvodu bez nutnosti testu, karantény či registrace.

Pokud cestující přijíždí do země na déle než 72 hodin, musí při příjezdu vyplnit registrační formulář.

Polsko

Cestujícím do Polska k překročení hranic stačí negativní test na koronavirus (antigenní nebo PCR), ten nesmí být starší než 48 hodin nebo potvrzení o úplném naočkování.

Lidé, kteří mají pouze jednu dávku vakcíny, nejsou považováni za naočkované a při příjezdu do Polska se musí prokázat negativním testem. Polsko neakceptuje potvrzení o prodělání nemoci. Cestující, kteří do Polska přicestují bez negativního testu, budou povinni po příjezdu setrvat v karanténě do doby, než se podrobí antigennímu nebo PCR testu, který musí být negativní.

Související obsah

Rakousko

Do Rakouska se nově od středy 19. května může vycestovat s negativním testem, který nesmí být starší více než 48 hodin (antigenní nebo PCR), s dokladem o očkování proti koronaviru, s potvrzením o prodělané nemoci nebo o zjištění neutralizačních protilátek. Současně odpadá povinnost karantény. Nadále trvá povinnost elektronické registrace před cestou.

Slovensko

Pro cestující přijíždějící na Slovensko platí po příjezdu z České republiky povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice, domácí karanténa a PCR nebo antigenní test starý maximálně 48 hodin. Přeshraniční pracovníci, studenti a umělci musí mít negativní test ne starší 7 dnů.

Česká republika naopak od 15. května od turistů ze sousedních států nepožaduje negativní test na koronavirus, pokud cestující má alespoň po první dávce očkování. Naopak Češi s jednou dávkou vakcíny u sousedních států nepochodí.
 

Rakousko mění pravidla, turisté nemusí do karantény. Slovensko zčervenalo. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz