Domácí

Konvoj amerických vojáků míří do Česka, armáda už připravila tábor

Přípravy na příjezd konvoje amerických vojáků, kteří přes Českou republiku budou od víkendu projíždět na alianční cvičení v Maďarsku, vrcholí. Ve vojenském prostoru v Rančířově na Jihlavsku už armáda postavila stanový tábor určený pro přespání Američanů během přejezdu.

Desítky velkokapacitních stanů, mobilní umývárny, toalety a zázemí pro techniku, tak vypadá stanové městečko pro americké vojáky, které už v Rančířově stojí. Do každého stanu je zavedeno topení i klimatizace.

V areálu je celkem 38 stanů a v každém se vyspí 12 vojáků. Stany trvalo postavit celkem dva dny. "Kapacita stanového městečka je 200 osob," informovala velitelka městečka Zdeňka Lapáčková.

Související obsah


V areálu jsou postavené i dva karanténní stany v případě výskytu koronaviru mezi americkými vojáky. "Vojáci jsou převážně očkováni nebo mají negativní testy," uvedl velitel přesunu amerického konvoje Štefan Muránský.

Celý konvoj čítá na 600 vojáků a 190 kusů techniky. Rozdělený bude na tři části, které se od víkendu budou napříč republikou přesunovat v nočních hodinách tak, aby co nejméně blokovaly dopravu. Vracet se pak budou ze cvičení přes Českou republiku znovu na konci června.

JH TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz