Naše Česko

Včel stále rapidně ubývá! Za pár let nebudeme mít co jíst, varují odborníci

Světový Den včel slaví včelaři po celém světě. V minulém roce se ale včelám moc dobře nedařilo. Postihla je opět včelí nemoc varoáza, nákaza se opakuje každým rokem a decimuje velkou část populace včel v Česku. Jak jsou na tom včely nyní a jak se včelařům daří, zjišťoval i reportér TN LIVE Lukáš Richtár ve včelíně u Benešova.

Opylovači. Je jich v přírodě celá řada. A právě mezi nejznámější patří včely, které ve čtvrtek 20. května slaví světový Den včel. Jejich obliba pramení z toho, že z chovu včel získáváme biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky. Nejen med, ale i propolis, pyl, mateří kašičku, včelí jed a vosk.

Jejich hlavní přínos je ale v tom, že opylovávají kulturní plodiny a volně rostoucí vegetaci. "Odhaduje se, že 60 až 70 procent  zemědělské produkce je závislé na opylovačích. To znamená, že pokud nebudeme mít v přírodě opylovače, tak nebudeme mít dostatek potravin. Zjednodušeně si můžete vysázet třeba 100 jabloní, ale bez opylovačů nebudete mít skoro žádná jablka," říká vedoucí projektu Včelstva online z PEF ČZU Jan Bartoška. 

Související obsah

Varoáza, infekční nemoc včel způsobená roztoči, ale bohužel sílí a včelstva napříč Evropou jsou oslabená. "Odhaduje se, že v letech 2019 a 2020 byl v některých částech Evropy až 70% úhyn včelstev. Tuto ztrátu sice včelaři dokáží v další sezóně nahradit mladými včelstvy, ta jsou ale slabá s nižším počtem jedinců. Proto klesá počet včel v krajině," vysvětlil Bartoška. 

A předpoklady na tento rok nejsou moc růžové. Protože je příroda přibližně o měsíc zpožděná, včely měly dlouhou zimu a jsou vyhladovělé. "Pokud včelstvo přežilo zimu, potřebuje brzy v přírodě najít zásoby, které letos zatím nejsou. Proto i letos se mnoho včelařů obává velkého úhynu včel," doplnil Bartoška. I minulý rok včely hodně trápilo počasí, klesla produkce medu a zvýšila se tak jeho cena. 

Související obsah

Včelař Jiří Brabenec také jako největší problém včel vnímá nedostatek nektarodárných rostlin. "Stále zelená louka včelám nic nedá, potřebujeme květiny," podotýká včelař. Lidé mohou včelám pomoci tak, že budou vysazovat na svých zahradách květy, které včely mohou opylovat. Když vysejí luční směs, podpoří tím to, že u nich na zahrádce bude celou sezónu něco kvést. A včely tak budou mít co jíst. 

"Včelařina není práce, ale životní styl," myslí si Brabenec. Podle něj jsou včely nenahraditelné. Ale podle některých odborníků by se včely daly do určité míry nahradit třeba čmeláky. 

Včelařům je nabízena podpora například v podobě projektu Včelstva online. "Náš portál včelařské veřejnosti nabízí úlový deník s možností připojení úlové váhy, což je zařízení pro sledování váhy, vlhkosti a teploty včelstva online v reálném čase. Včelař díky tomu ví, co se mu děje se včelami, zda nehrozí úhyn např. z důvodu mrazu," zakončil Bartoška.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz