Domácí

Česko otestovalo covid pasy. Evropská unie je spustí v červenci

Česká republika ve středu otestovala digitální řešení covid pasů. Ve čtvrtek o tom na sociálních sítích informovali čeští zástupci Evropské komise. Evropská unie chystá jejich spuštění od 1. července.

Letní dovolené, a s tím i spojené cestování do zahraničí, se už nezadržitelně blíží. Cestu za hranice mají usnadnit právě zmíněné covid pasy, které vymyslela Evropská unie. Ve čtvrtek se na jejich podobě a většině detailů shodly členské země a fungovat mají začít od 1. července.

"Česko včera úspěšně otestovalo digitální řešení tzv. covid pasů. EU spustí bránu pro jejich fungování 1. června, většina členských států by se měla připojit v první půlce měsíce, všechny pak do konce června," napsalo na twitteru ve čtvrtek české zastoupení Evropské komise.

Související obsah

Země EU totiž chtějí snadnější cestování a chtějí se vrátit co nejrychleji k normálnímu životu. Certifikáty mají umožnit cesty těm, kteří mají za sebou očkování, prodělali covid či mají negativní test.

Dalším důvodem pro zavedení covid pasů je právě turismus. Z toho těží mnoho států jako například Španělsko či Itálie. Obě země se nechaly slyšet, že si nemohou dovolit další léto bez turistů.


Podle odhadu cestovních kanceláří obvykle cestuje na zahraniční dovolenou zhruba čtyři a půl milionu Čechů, letos by to prý mohla být zhruba polovina.

Eurokomisař ukázal covid pasy, jejich alternativou bude testování. Podívejte se na návrh v reportáži TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz