Domácí

Velká změna České pošty! Rozdělí se na dva podniky, oznámil Hamáček

Česká pošta by se měla zhruba do tří let rozdělit na dva podniky. Z pošty bude vyňata pobočková síť včetně nemovitostí a zaměstnanců. Ta půjde do nového samostatného státního podniku. Na tiskové konferenci to v pátek uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Z České pošty by se měla zhruba do tří let oddělit pobočková síť poskytující služby státu do nově vzniklého samostatného státního podniku. Samotná pošta by měla dál nabízet zejména komerční služby. 

Rozdělení na část poskytující tzv. univerzální službu, kterou si objednává stát, a komerční část má zajistit konkurenceschopnost podniku v příštích letech.

Rozdělení podle Hamáčka neznamená rušení poboček, propouštění zaměstnanců ani přípravu na privatizaci části podniku.

Související obsah

"Změna umožní poště soustředit se na klíčové úkony jako logistika a doručování zásilek. Nově vzniklý subjekt bude mít větší volnost i při komerčním využívání pobočkové sítě," vysvětlil ministr vnitra. Podle Hamáčka je to běžný model v zahraničí, například ve Velké Británii. 

"Síť poboček České pošty je unikátní a dobře víme, že činnost pošty je zejména v menších městech a obcích klíčová. Proto ji chceme zachovat. Není ale možné, aby na to pošta sama doplácela," dodal Hamáček.

S tím souhlasí i generální ředitel České pošty Roman Knap, který uvedl, že je nutné oddělit služby pro stát a komerční služby. Pošta podle něj nemůže být konkurenceschopná a zároveň nést zátěž v podobě služeb pro stát. 

Návrhem se nyní bude zabývat pracovní komise složená ze zástupců ministerstva vnitra, ministerstva průmyslu a obchodu, České pošty a dalších přizvaných odborníků.

Česká pošta také zdražuje. Od dubna si lidé za její služby musí připlatit. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz