Naše Česko

Sucho letošnímu jaru nehrozí. Vody je díky květnovým dešťům v půdě víc

Sucho letošnímu jaru nehrozí. Vody je díky květnovým dešťům v půdě víc
Zdroj: TN.cz

Letošní zimu klimatologové vyhodnotili jako teplotně nadprůměrnou s teplotami o 1,5 stupně Celsia vyššími, než je dlouhodobý normál. Projevilo se to i na nižším množství sněhových srážek, zejména na českých horách. Nicméně v celé republice spadlo do začátku května oproti normálu až o 70 % srážek více. Jarní srážky s nízkými teplotami přispěly k naplnění většiny vodních nádrží a k nasycení půdy vodou. To je důležité pro růst rostlin.

"Na rozdíl od konce dubna 2020, kdy jsme půdní sucho pozorovali na celém území Česka, se letos mírně projevovalo jen na jihozápadě republiky a v Královéhradeckém kraji. Deficit zásob vody v půdě se sice meziročně snížil, podzemní vody v Čechách ale zůstává stále málo," uvedl Martin Vokoun z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, která se suchem v krajině dlouhodobě zabývá.Teplejší průběh zimy zapříčinil, že přestože se množství srážek pohybovalo kolem průměru, jejich podíl ve sněhu byl podprůměrný. Rozložení srážek během zimy bylo prostorově velmi různé. Mírně nadprůměrných srážek dosáhly nížiny ve středních a severozápadních Čechách i na Moravě, zatímco v oblasti Jizerských hor, Krkonoš, Orlických hor a na Šumavě byly srážky podprůměrné.  

Související obsahPodnormální stav podzemních vod v západních a severních Čechách se přes zimu moc nezlepšil a nedostatek srážek v březnu způsobil ještě větší pokles hladiny podzemní vody a oslabení pramenů. Povrchové vody je naopak dostatek a pokud se příznivý stav vodních nádrží podaří udržet i nadále, je možné přes léto očekávat zvládnutí hydrologické situace řek a nádrží.  Oproti loňsku se koncem března snížil deficit zásob vody v půdním profilu. Nadprůměrné zásoby mělo přibližně 22 % území ČR, zatímco v roce 2020 to byla jen dvě procenta. Pozitivní trend pokračoval i v dubnu, kdy zejména díky nízkým teplotám snižujícím evapotranspiraci nedocházelo k odpařování vlhkosti z půdy.

Související obsahZ hlediska aktuálních zásob vody je výhled mnohem příznivější než v minulých letech. Na druhou stranu, zejména zásoba vody v půdě reaguje velmi rychle i na kratší období bez srážek s vysokými teplotami, takže rychle nastupující zemědělské sucho (tzv. flash drought) nelze vyloučit. Podle meteoroložky Dagmar Honsové stačí třeba měsíc bez deště a sucho máme zpět zase.

I když je současná situace vzhledem k příznivému počasí dobrá, do budoucna musíme počítat s podobně suchými obdobími jako v minulých letech. Suchem a možnostmi zmírnění jeho dopadů je proto nutné se intenzivně zabývat i nadále. Tým vědců z FŽP ČZU nedávno publikoval studii, která varuje před výskytem období extrémního sucha až sedmkrát častěji, pokud koncentrace skleníkových plynů poroste současným tempem.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz