Domácí

Soud zrušil regulaci restaurací a heren. Nelze zakázat provoz, tvrdí

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil v pátek regulaci provozu restaurací, heren a kasin v opatření ministerstva zdravotnictví. Omezení platilo pro aktuální týden, od pondělí budou platit nové restrikce. Verdikt soudu vstoupí v platnost dnem nabytí právní moci rozsudku, tedy po jeho doručení.

Návrh k Nejvyššímu správnímu soudu podal advokát Adam Černý. Ten si z pozice zákazníka stěžoval, že nemůže využívat služby restaurací, což zasahuje do jeho sociálního života. V současné době mohou fungovat zahrádky restaurací a barů, vnitřní prostory jsou uzavřené.


Opatření je podle NSS špatně formulováno, kdy ve vnitřních prostorách restaurací, heren a kasin zakazuje přítomnost veřejnosti. Pandemický zákon by měl však resortu umožnit pouze omezit obchod a služby, nikoliv zakázat jejich provoz.

Související obsah


"I kdyby soud nalezl zákonnou oporu pro to, aby podřadil provozovny stravovacích služeb (a herny a kasina) pod činnosti obchodní, je zřejmé, že by ani tak mimořádné opatření v napadených částech neobstálo, neboť zákazem přítomnosti veřejnosti odpůrce tyto provozovny neomezil, nýbrž je ve svém důsledku zakázal,“ uvedl předseda senátu Tomáš Langášek.


Sporné opatření se týkalo provozu restaurací, heren a kasin v aktuálním týdnu. Pro příští týden jsou připravované restrikce však v zásadních bodech totožné. "Ministerstvo zdravotnictví se momentálně s rozhodnutím NSS seznamuje. Následně bude vydáno oficiální stanovisko,“ řekla TN.cz mluvčí resortu zdravotnictví Jana Schillerová.

Související obsah


Ministerstvu by navíc podle soudu nepomohl v tomto případě ani zákon o ochraně veřejného zdraví. Ten totiž pouze umožňuje omezit styk lidí podezřelých z nákazy, nikoliv plošně v celé zemi. "Podezření na nákazu vůči všem by muselo být opřeno o další konkrétní skutečnosti – například vysoký podíl nakažených v populaci či velmi vysoké denní přírůstky infikovaných, vyšší riziko přenosu viru s ohledem na počasí a podobně,“ uzavřel Langášek.


Zrušení částí mimořádného opatření vstoupí v platnost dnem nabytí právní moci rozsudku, tedy po jeho doručení.

Povinnost kontrolovat testy zákazníků není na provozovatelích restaurací. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz