Domácí

Balíček z Číny se muži prodražil. Pošta chtěla poplatky za 400 korun

Balíček z Číny se muži prodražil. Pošta chtěla poplatky za 400 korun
Zdroj: TV Nova

Objednávání zásilek z Číny je mezi Čechy velmi oblíbené. Důvodem je především nízká cena zboží, která se ale může nakonec výrazně zvýšit kvůli poplatkům České pošty a celního úřadu. Zjistil to i pan Emanuel, který měl nakonec za balíček zaplatit téměř jednou tolik.

Divák TV Nova si z čínského portálu Aliexpress objednal držáky na meče v hodnotě 28,30 dolarů (v přepočtu zhruba 600 korun). Pravděpodobně měl dobrý pocit z ušetřených peněz, který ho ale brzy přešel.

Česká pošta totiž po něm chtěla dalších 428 korun, což ho nepříjemně překvapilo. Cena balíčku tak rázem vyskočila ze zhruba 600 korun na více než tisícovku. Za takových podmínek ji muž odmítl převzít a zásilka tak zamířila zpátky do Číny. 

Česká pošta se ale brání, že vše je v pořádku. "Hodnota zboží, na základě adresátem předložené objednávky, činila 28,30 USD. Limit pro osvobození od DPH činí v měsíci květen 2021 27,55 USD. Hodnota zboží tedy překročila limit pro osvobození od DPH," uvedl vedoucí odboru celní deklarace Jiří Farka. 

Související obsah

K ceně zboží navíc Česká pošta připočítala i poštovné. To přitom pan Emanuel neplatil, protože ho měl zdarma od prodejce (free shiping). Podle Generálního ředitelství cel se ale do zásilky započítat i tak musí. "Do celní hodnoty zboží bylo vyměřeno poštovné dle platného ceníku ČP ve výši 276 korun," uvedl Farka.

Cena zboží tak rázem poskočila na více než 800 korun. K této částce navíc pošta přidala poplatek za služby celní deklarace ve výši 200 korun. Hodnota zboží se tak dostala přes tisíc korun. Z této částky celní úřad vyměřil 21% DPH ve výši 228 korun. 

Související obsah

Pošta zákazníkovi následně kromě 228 korun za DPH ještě naúčtovala 200 korun za celní poplatek. Celkem tedy zmíněných 428 korun. Místo zhruba 600 korun tak stojany na meče najednou stály přes tisíc korun. Levný nákup z Číny se tak prodražil. 

Podobné nákupy přitom už od července čeká další změna. Kdo nakupuje na mimoevropských eshopech, bude od 1. července muset platit DPH u všech zásilek. Doposud se daň platila jen za zásilky v hodnotě nad 22 eur, tedy 560 korun.

Nepříjemný problém řešili na podzim i lidé, kteří na podzim čekali na balíčky v Brně. Zloděj totiž ukradl kurýrovi dodávky i se zásilkami. Podívejte se na reprortáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz