Zahraničí

Papež František dostane nový papamobil, bude na elektřinu

Papež František dostane nový papamobil, bude na elektřinu
Zdroj: Foto:Fisker

Hlava katolické církve papež František, který se často vyjadřuje k otázkám životního prostředí, dostane od příštího roku nový papamobil. Po Toyotě na vodíkový pohon to bude první vozidlo na elektrickou baterii, informuje NBC News.

Papež se ve čtvrtek setkal s Henrikem Fiskerem a Geetou Gupta-Fiskerovou, zakladateli kalifornského startupu Fisker s elektrickými automobily, kteří mu poskytli ukázky vozidla, které plánují dodat koncem příštího roku.

Elektromobil bude postaven na platformě SUV Fisker Ocean, jehož uvedení do výroby společnost plánuje v roce 2022. "Inspirovalo mě, když jsem četl, že papež František je velmi ohleduplný k životnímu prostředí a znepokojují ho dopady změny klimatu na budoucí generace," uvedl v prohlášení Henrik Fisker.

Související obsah

Spojení s papežem bylo učiněno prostřednictvím "společného přítele, který schůzku zorganizoval," uvedl Fisker pro NBC News v e-mailové komunikaci. Toto je druhé vozidlo s nulovými emisemi, které papež pocházející z Argentiny obdrží. Japonská automobilka Toyota loni dodala speciálně upravenou verzi svého vozidla Mirai poháněného vodíkovým palivovým článkem.

Toyota Mirai je v současné době jedním ze tří vodíkových vozidel na trhu. Papamobil od Toyoty však neměl takové využití, a to především kvůli problémům s nalezením snadno dostupného zdroje lehkého plynu během papežových cest.

Papežové tradičně cestovali ve vozidlech, která Svaté stolici poskytl Mercedes-Benz, přičemž první byl představen papeži Piovi XI. v roce 1930. Nedávné modely zahrnovaly průhledné nástavby, kde se papež může postavit, přičemž mu zajišťují dostatečné bezpečí. To se stalo nezbytným po pokusu o atentát na papeže Jana Pavla II. v květnu 1981 na Svatopetrském náměstí.

Pokud jde o vozidla, patří současný papež spíše k těm skromnějším a raději používal Fordy, Jeepy a Fiaty. Vzhledem k ekologické povaze produktu Fisker a skutečnosti, že se papež osobně setkal se zakladateli společnosti, existuje velká šance, že jakmile bude dodán, najde větší využití než předchozí papamobil Toyota.

Design nového papamobilu je odvozen od SUV modelu Ocean, který firma plánuje uvést na trh jako první. Spuštění výroby je naplánováno na 17. listopad v továrně v Rakousku. Veřejnosti bude nabídnuto několik konfigurací, včetně jedné, která bude schopná ujet 300 mil na jedno nabití. Očekává se, že základní model s omezenějším dojezdem přijde ve Spojených státech na 37 499 dolarů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz