Domácí

Zemědělci letos začali s první sklizní zeleniny. Trápí je špatné počasí

Letošní chladné jaro dává pěkně zabrat zemědělcům. I přesto už ale na mnoha místech začali se sklizní první letošní zeleniny. Momentálně jsou na řadě kedlubny a špenát.

Na Znojemsku v sobotu zemědělci vyrazili do polí, kde už dozrály kedlubny. Ty ale letos sklízejí podstatně později než v minulých letech. "Některé odrůdy nám zmrzly z 20 %, tím pádem máme 10denní zpoždění ve sklizni,“ řekl pěstitel zeleniny Bořivoj Čada.


Kvůli dubnovým mrazíkům farmáři vysadili později třeba papriku. Chránili ji i tkaninou. Teď jsou problémem časté deště, jako na Znojemsku nebo Olomoucku. "Květen je dešťově ohromně nadprůměrný, kdy spadlo za posledních pět dnů až 100 milimetrů,“ doplnil Čada.


Dokonce s třítýdenním zpožděním začali na Litoměřicku sklízet špenát. Podstatně později se tam začne i se sběrem hrachu. "Touhle dobou hrášky už kvetly a letos to je do 10 centimetrů,“ popsal ředitel zemědělské společnosti Agrokomplex Ohře Ivo Kadeřábek.

Související obsah


Stále častější rozmary počasí a nedostatek brigádníků, to jsou hlavní důvody neustálého snižování rozlohy polí, na kterých se zelenina pěstuje. Na pultech prodejen je jí už zhruba 70 % z dovozu.


"Letos se zabýváme pouze pěstováním podzimní polní zeleniny, děláme krouhárenské zelí, dělám brambory, děláme nějakou cibuli,“ informoval pěstitel zeleniny Zdeněk Kohout.


Zeleninu přitom mají Češi na jídelníčku rádi. V průměru si každý z nás ročně pochutná skoro na 90 kilogramech zeleniny. Mnozí ji pěstují na svých zahrádkách. Tam se objevuje stále častěji i lilek nebo rebarbora.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz