Domácí

Řada lidí během pandemie změnila obor. Chybí pracovníci v gastronomii

Restauratéři a hoteliéři mají momentálně nedostatek personálu. Hodně zaměstnanců během pandemie koronaviru úplně změnilo obor a v gastronomii tak chybí hlavně číšníci, servírky a kuchaři. A vracet se zpátky k původní profesi už prý nechtějí.

"Dřív jsem podnikal, ale v době pandemie mi to nevyšlo, tak jsem začal dělat na stavbě,“ vysvětlil pan Lukáš.


Těch, kteří vyměnili vařečku třeba za lopatu, je víc. Pan Doubek pracoval dva roky jako provozní v restauraci. Teď chce zůstat hlavně tam, kde mu mohou slíbit jistotu místa. "Při představě, že by se toto mohlo znovu opakovat, jsem začal pracovat jako truhlář,“ řekl Matěj Doubek.


Petr Doskočil se zase živil jako hodinový manžel. "Pak vláda zakázala služby, tak jsem musel zůstat doma,“ sdělil. Když už peníze docházely, napadlo ho uplatnit své šikovné ruce a začal vyrábět poličky. Teď je svým pánem a je spokojený. "Určitě u toho chci zůstat a už se asi nevrátím k hodinovému manželovi,“ doplnil Doskočil.

Související obsah

Lidé odcházeli zejména z gastronomie. Podle průzkumu si už 80 % bývalých zaměstnanců našlo práci jinde. Bohužel, více jak 50 % se do gastronomie neplánuje vracet. "Utekl mi jeden kuchař, který šel jezdit s tramvají, a za něj zatím náhradu nemám,“ postěžoval si majitel restaurace Michal Zvěřina.


Najít kvalifikované kuchaře nebo číšníky prý bude oříšek. "Taková situace, jaká je, tak nám nedává jistotu, abychom se uvazovali ke smlouvám a zaměstnávali příliš lidí,“ vysvětlila majitelka kavárny a bistra Eva Moravcová.


Důsledkem, který se podle odborníků dotkne i hostů, bude zdražování.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz