Domácí

O brigády pro studenty je velký zájem. Nabídku míst ovlivnil covid

O brigády pro studenty je velký zájem. Nabídku míst ovlivnil covid
Zdroj: Profimedia

Studenti preferují práci v kanceláři a s flexibilní pracovní dobou. Největší nabídku práce ale poskytují supermarkety, sklady a to pro řadu lidí nezní lákavě. Situaci aktuálně komplikuje řada koronavirových opatření, která neumožňují práci v gastronomii nebo řadě dalších služeb. Zájem o práci se oproti posledním letům přitom výrazně nezměnil. Podobně je na tom minimální mzda. Ta se oproti loňskému roku téměř neposunula.

Zájem o brigády se nijak výrazně neliší od předchozích let. Studenti stále vyhledávají možnosti přivýdělku, shání možnost práce o prázdninách, avšak situaci někdy komplikují představy o docházce, či délce výkonu.

"Stále narážíme na představy uchazečů, kdy mají za to, že budou pracovat jen několik málo hodin, ideálně o víkendu nebo v pozdních odpoledních hodinách. To bohužel v našich podmínkách není možné," řekla k poptávce po brigádách HR manažerka společnosti Geis Jaroslava Šindelářová.

Poptávka po brigádách je během roku minimální. Naopak je tomu v letních měsících. Obtížné je obsazování pracovních pozic, které se nachází daleko mimo města a uchazeč by tak musel za zaměstnáním každý den dojíždět. "Nejméně oblíbená je asi práce na pokladně supermarketu a těžké práce na stavbě či zahradě. Také brigády v chladu (např. chladírenské potravinářské provozy) netáhnou a práce fyzicky namáhavé v továrnách obecně – to se příliš nezměnilo," popsal Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur.

Související obsah

V současné koronavirové situaci se zvýšil podíl zájemců o brigády, kterým ještě nebylo 18 let. Důvodem je, že při distanční výuce mají více času a během vyučování by si raději přivydělávali.

"Co se týče možností práce pro mladistvé, nabídka takových brigád je velmi malá. Firmy o brigádníky mladší 18 let velký zájem nemají, protože jejich zaměstnávání je zatíženo značnými povinnostmi a omezeními vyplývajícími ze Zákoníku práce (max. pracovní doba 8 hodin denně a 40 týdně, zákaz přesčasů, zákaz práce v noci, zákaz práce na rizikových pracovištích, zákaz práce s elektrickými stroji, omezení v nošení a zvedání břemen," popsal Burkovič.

Nejvíce zasaženou oblastí je gastronomie. Ta díky koronaviru nedokáže nabídnout brigádnické pozice. Většina restaurací a kaváren je ráda, že uživí zaměstnance, kteří jsou zaměstnáni na hlavní pracovní poměr.

Jestli se situace v gastronomii zlepší, nelze nyní určit: "Nelze předvídat, jak to bude. Záleží na míře rozvolnění vládních opatření, na otevírání gastro provozů a turismu. V současné chvíli máme některé brigádnické pozice obsazené pracovníky právě z gastronomického oboru a bude záležet, zda se zpět do svého oboru budou moci, případně budou chtít vrátit," doplnila HR manažerka.

Minimální mzda se oproti minulým letem nezměnila. "Drží se cca na úrovni loňského roku," upřesnila Šindelářová.  Burkovič k minimální mzdě přidal: "V letošním roce mzdy stagnují, někde došlo i k mírnému poklesu, ale spíše výjimečně. Nicméně nárůst jako byl v předchozích letech se již nekoná a zřejmě ani v následujícím období konat nebude," uvedla.
 

Plánujete návštěvu kadeřníka? Test z práce vám bude stačit, z domova ale ne. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz