Domácí

Vložky pro ženy zdarma! Vláda se rozhodla ulevit menstruujícím ženám

Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva financí, aby ženy s nízkými příjmy dostávaly prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) menstruační potřeby zdarma. Stát se chystá nakoupit deset milionů jednorázových menstruačních vložek, dva miliony převede do potravinových bank.

Česko má být další zemí, která v rámci boje proti chudobě začne ženám hradit menstruační pomůcky. Vložky a tampony zdarma schválilo jako první na světě loni v listopadu Skotsko. Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy pověřil ministryni financí, aby se tímto problémem zabývala také.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl tehdy Babiš.

A ministryně financí podle všeho řešení našla. Ve Snídani s Novou prohlásila, že v Česku žije 70 tisíc žen, které nemají peníze ani na tak základní věci, jako jsou vložky či tampony. "Jsou mladé dívky, které nejdou ani do školy, protože nemají na menstruační potřeby. To je to v naší rozvinuté společnosti nemyslitelné a měli bychom to vyřešit,“ prohlásila ministryně.

Související obsah

Schillerová v pondělí navrhla vládě, aby státní hmotné rezervy nakoupily do roku 2023 zhruba 10 milionů menstruačních potřeb. 

A vláda návrh ministryně schválila. Stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupí deset milionů kusů hygienických potřeb a dva miliony kusů uvolní pro sociálně potřebné ženy prostřednictvím potravinových bank. Každý rok pak SSHR dva miliony kusů vložek obmění a vyřazené opět bezplatně poskytne prostřednictvím potravinových bank. Samotná zásoba pak bude určena pro případ nějakého krizového stavu.

Skotsko bylo první zemí, která schválila právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné mají být ve školách, na univerzitách nebo třeba na úřadech.

Alena Schillerová ve Snídani s Novou mluvila i o důchodové reformě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz