Naše Česko

Smutek v čapím hnízdě! Čtyři mláďata prochladla a uhynula

Líhnutí ptačích mláďat je v plném proudu, ale bohužel některým z nich moc počasí nepřeje. Mezi nimi je například čapí dvojice Uršula a Ulrich, kteří zahnízdili na komíně v Ústí nad Orlicí. Samice snesla šest vajec a ze čtyř se vylíhla čilá mláďata, ta ale uhynula.

Přímý přenos z čapího hnízda jsme sdíleli minulý týden. Byla tam spokojená čapí máma Uršula, která seděla na šesti vejcích. Občas ji vystřídal její partner Ulrich, který hlavně obstarával krmení.

Z šesti vajec se vylíhla čtyři čápata, z jednoho vejce se mládě nedostalo ven a osud posledního je nejasný. Čapí rodinu ale postihlo neštěstí. Příliš časté deště a pravděpodobně málo kvalitní podestýlka hnízda způsobily, že hnízdo bylo neprůchozí, a tak neodtékala dešťová voda. "Ti čápi tam tahají všechno možné, tak se v hnízdech někdy objeví různé igelity a provázky," vysvětlil Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.

Související obsah

Toho, že se dvě čapí mláďata nehýbou, si všimlo hned několik lidí sledujících přímý přenos z tohoto čapího hnízda. Na záchrannou stanici jich volalo přibližně 13 s tím, jestli se dají mláďata nějak zachránit. "Ta mláďata zůstala bohužel v důlku plném vody, vlhké slámy a z toho vytvořeného bláta. Ptáčata prochladla a nepodařilo se je zachránit," popsal Cach.

Josef Cach, který byl k čapímu hnízdu vyslán, pro TN.cz popsal, jak při záchraně postupoval. "Museli jsme vybrat střední část toho tlejícího hnízda a částečně ho nahradit čerstvou vystýlkou. A udělali jsme tam také díry, aby dešťová voda mohla odtékat. Teď když naprší, tak by ta voda měla odtéct pryč a nehromadit se v důlku, kde leží mláďata," říkal Cach ve chvíli, kdy to ještě vypadalo, že zbylá dvě mláďata přežijí.

Související obsah

Záchrannou akci dvou zbylých mláďat iniciovali všímaví pozorovatelé. "Já na youtube sleduji mnoho hnízd a v tomto jsem si všimla, že dvě mláďata nejsou vidět. Viděla jsem také, že mají v hnízdě mokro a bláto. Tak jsem to nahlásila," vysvětlila Lenka Dostálová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz