Zahraničí

Lídři EU potrestají Bělorusko. Babiš: Nelze tolerovat akt státního terorismu

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na bruselském summitu shodli na přijetí sankcí vůči Bělorusku. Vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Rozhodnutí přišlo v reakci na nedělní vynucené přistání civilního letu v Minsku.

Svět ostře reaguje na nedělní vynucené přistání civilního letadla v Bělorusku. Summit Evropské unie vyzval k potrestání země. Unijní přepravci se mají vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru. Lídři EU chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států.

Mezi letecké společnosti, které omezí lety do Běloruska a bude se vyhýbat i prostoru nad tímto územím, patří německá letecká společnost Lufthansa. Společnost tak oznámila v pondělí večer na svém twitterovém účtu. Reaguje tak na situaci, která se udála v neděli.

Shodu na cílených sankcích našli unijní činitelé rychle. Reakce byla silná, protože běloruské úřady vážně ohrozily leteckou bezpečnost a cestující na palubě. "Závěry byly velmi silné. Všichni jsme byli zajedno, že není možné tolerovat takový akt státního terorismu," oznámil na tiskové konferenci v úterý premiér Andrej Babiš.

Bělorusko donutilo pilota společnosti Ryanair v neděli pouhých 83 kilometrů před cílovou destinací nouzově přistát v Minsku. Po dobu sedmi hodin byli cestující i letadlo podrobeni důkladné prohlídce.

Související obsah

Důvodem vynuceného přistání byl novinář a kritik běloruského režimu Raman Pratasevič, kterého policie i s jeho přítelkyní zatkla. V pondělí večer se objevil na videu, ve kterém se přiznává k organizování nepokojů. Poradce Svjatlany Cichanouské, lídryně běloruské opozice, očividně při výslechu zbili. Pratasevič na záběrech tvrdí, že s ním dozorci zacházejí podle zákonů.

Běloruský disident Raman Pratasevič zveřejnil překvapivé video s doznáním:

Česko si v pondělí předvolalo běloruského velvyslance s tím, že naše země bude trvat na důkladném mezinárodním vyšetření nedělního incidentu. Podle zkušených pilotů a leteckých odborníků jde o situaci, kterou nepamatují. Dá se prý přirovnat k únosu letadla. Kapitán musel být podle nich pod velkým tlakem, se stíhačkou u křídla a s vědomím, že na palubě může být bomba, měl zodpovědnost za 170 cestujících.

Související obsah

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí před jednáním unijních lídrů uvedla, že nové sankce budou vedle lidí odpovědných za únos letadla uvaleny také na firmy podporující režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka i na subjekty působící v letectví. "Mluvíme o sankcích, které budou mít velký ekonomický dopad," upozornil Babiš.


Podívejte se na tiskovou konferenci Andreje Babiše po jednání v Bruselu:

Lídři EU pak na sumitu podle předsedy vlády vedli ještě zhruba tříhodinovou debatu ohledně Ruska a jeho možného zapojení do výbuchu muničního skladu ve vrbětickém areálu. Všechny země se postavily na stranu České republiky. V červnu členské země budou řešit, jaký postoj vůči Rusku zaujmou.

Podle premiéra došlo i na téma polského dolu Turów. Soudní dvůr EU rozhodl, že má být zastavena těžba, protože by mohla mít negativní dopad na hladinu podzemních vod nacházejících se na českém území. "Polsko uznalo, že těžba poškozuje život v České republice," prozradil Babiš s tím, že už má být určený i termín ukončení těžby. "Teď je na tahu polská strana," dodal.

Proti předběžnému opatření soudního dvora protestují zejména hornické odbory, podle nichž jde o nebezpečný krok ohrožující pracovní místa a energetickou bezpečnost Polska.

EU by měla v sankcích přitvrdit, říká bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz