Domácí

Bělorusko jako hlavní téma summitu EU. Reakce musí být tvrdá, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí odletěl do Bruselu na mimořádný summit Evropské rady, kde budou lídři členských zemí EU řešit vztahy s Ruskem, boj s covidem-19 či klimatické změny. Podle premiéra bude hlavním tématem diskuze počínání Běloruska, které si vynutilo přistání mezinárodního letu z Řecka do Litvy.

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie v pondělí zamířili do Bruselu na dvoudenním summitu Evropské rady. Pondělní pracovní večere bude věnovaná otázkám zahraniční politiky. Se svými partnery bude premiér Babiš debatovat o vztazích s Ruskem.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová informovala, že se Evropská rada bude zabývat i situací v Bělorusku, které přinutilo letadlo směřující z Řecka do Litvy přistát na jeho území. Důvodem bylo zadržení novináře Ramana Prataseviče, který kritizuje běloruského prezidenta Lukašenka.

Související obsah

"Je naprosto nepřijatelné donutit letadlo společnosti Ryanair k přistání v Minsku. Jakékoliv porušení pravidel mezinárodní letecké dopravy musí mít následky. Novinář Raman Pratasevič musí být okamžitě propuštěn. Evropská rada bude diskutovat o opatřeních, která mají být přijata," napsala von der Leyenová v neděli na twitteru.

S jejími slovy se ztotožnil i premiér Babiš. "Naprostý souhlas s Ursulou von der Leyenovou. Akt Běloruska byl absolutně nepřijatelný," uvedl.

Před odletem do Bruselu novinářům sdělil, že reakce Evropské unie musí být tvrdá. "Očekávám, že to bude hlavní téma diskuze. Jsou tu různé návrhy. Aby běloruské aerolinky nemohly v Evropě přistávat, nebo aby evropské aerolinky nelétaly přes běloruské území," nastínil možnosti sankcí vůči Bělorusku Babiš.

Celou tiskovou konferenci Andreje Babiše před odletem do Bruselu můžete vidět zde:

Diskutovat budou lídři zemí EU i o vztazích Unie s Velkou Británii. Na začátku května totiž vstoupila v platnost dohoda o obchodu a spolupráci po brexitu. Dalšími tématy summitu bude koordinace postupu členských zemí v boji s pandemií covidu-19 a proti klimatickým změnám.


V Bruselu začal dvoudenní summit Evropské rady. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Krátká zpráva

Brazílie hlásí první případy mutace omikron

Zdravotníci v Brazílii oznámili první potvrzené případy varianty omikron. Byla prokázána u dvou cestujících, kteří přiletěli z Jižní Afriky. Podle zdravotního sekretariátu v Sao Paulu je dvojice v izolaci a ani jeden z nich není registrován ve státní očkovací platformě. Brazílie nevyžaduje od zahraničních turistů očkování proti covid-19. Jde o první případy v Latinské Americe.

Píše se na Deník.cz