Domácí

Zahrádkáři trpí. Chladné a vlhké počasí ničí úrodu. Rajčata nastydla

Zahrádkáři trpí. Chladné a vlhké počasí ničí úrodu. Rajčata nastydla
Zdroj: Getty Images

Dlouhé letošní deštivé dny mají špatný vliv na úrodu. Nadměrné množství závlahy a zima uškodilo některým rostlinám. Podle zahrádkářů jsou rajčata nastydlá a musí se vysadit znovu. Štěstí naopak mají například brambory nebo cibule. Ty se vyskytují v hojném počtu a rostlinám se daří. Zahrádkáři ale netrpělivě čekají na slunce, které by zachránilo jahody a dalo druhou šanci teplomilným rostlinám.

"Rajčata žloutnou, to znamená, že jsou nastydlá. Dýně, cukety a patizony jsou teplomilné rostliny, které vyrašily, ale nerostou. Takže čekáme. Už jsme doma vysadili nové do kelímků, když se oteplí, tak je vysadíme ven. Všechny teplomilné rostlinky zastagnovaly. Rajčata musíme vyměnit a zasadit nová taky," řekla Marta Pawlicová z Českého zahrádkářského svazu.

Deštivé počasí naopak přálo bramborám, česneku a cibuli. Zahrádkáři tak hodnotí úrodu jako výbornou. "Brambory jdou nádherně. U nich to vypadá, jak kdyby je pohnojilo to počasí. Cibule je také vynikající, česnek bude nádherný. Mrkev by mohla být dobrá také. Z ovoce bude nejvíce jablek, ty krásně odkvetly. Dále možná třešně nebo meruňky. U meruňky je to podle toho, jak komu kvetla. Pokud kvetla v době, kdy mrzlo, tak nebude nic," popsala Pawlicová.

Související obsah


Šanci by ještě mohly mít jahody. Ty potřebují vždy nejdříve vláhu, a potom sluníčko. Zahrádkáři se nyní modlí, aby přišly teplé dny a jahody nezplesnivěly. "Jahody kvetou nádherně. Na jaře potřebují hodně vláhy, až teď by potřebovaly hodně sluníčka. Pokud sluníčko nebude, dostanou plíseň a letos nebudou. Zatím teda vypadají krásně. Rybíz a maliny jsou to samé. Daří se těm rostlinám, které nejsou teplomilné," popsala členka zahrádkářů.

A co mají dělat lidé se špatnou úrodou rajčat? "Pokud máte žlutá rajčata, musíte akorát čekat na sluníčko. Lepší je si koupit nové a počkat. Jakmile jednou nastydla, je to jejich konec," doplnila Pawlicová.

Zemědělci letos začali s první sklizní zeleniny. Trápí je špatné počasí. Na Reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz