Domácí

"Zatarasil cestu a donutil mě k sexu." Feri čelí obvinění ze zneužívání žen

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) čelí nařčení ze sexuálních napadení a nátlaku. Deník N a A2larm v úterý přinesly svědectví několika žen, které popsaly zkušenosti s chováním mladého politika. Ten ve svém vyjádření obvinění z násilí vůči ženám odmítl. Omluvil se však za situace, v nichž se podle svých slov zachoval nepatřičně. Informacemi se už začala zabývat policie.

Se zpověďmi několika žen, které měl Dominik Feri přinutit k sexu proti jejich vůli, naléhat na ně nebo je jinak obtěžovat, přišel v úterý Deník N ve spolupráci s portálem A2larm. Kauzu rozpoutali minulý týden uživatelé twitteru, kteří se ptali, proč se o chování 24letého poslance nahlas nemluví. Feri nařčení z násilí odmítá.

Jedna z dívek se s Ferim podle svých slov seznámila v prvním ročníku na vysoké škole. Tvrdí, že si chvíli psali, později ho pozvala na večírek. Pilo se tam a prý se s politikem najednou ocitla ve svém pokoji.

"Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu," popsala Deníku N. Na policii se prý bála jít kvůli Feriho vlivu.

"Bude to jen trochu, jen chvíli"

Něco podobného se mělo stát i další ženě, která se s ním seznámila se svých 20 letech. Feriho poznala nejprve na sociálních sítích, později šli s její kamarádkou a kamarádem společně ven. Poslanec je měl opakovaně verbálně urážet. Přesto s ním prý šli na večírek do jednoho bytu.

Související obsah

Dotyčná se tam podle její zpovědi šla osprchovat, protože vše nasvědčovalo tomu, že v bytě přespí. "Vlezl ke mně do sprchy a začal se nevybíravě dožadovat sexu. Tlačil na mě. Prostor byl malý a prakticky jsem nemohla odejít, protože mi zatarasil cestu. Neměla jsem jak z té sprchy odejít," vzpomíná studentka.

"Pořád mi opakoval, že to bude jenom trochu, že to bude jen chvíli, a moje odmítání ho vůbec nezajímalo. Nakonec to proti mé vůli a navzdory tomu, že jsem několikrát jasně řekla ne, udělal," dodala.

Jiné dívky a ženy Deníku N řekly, že po nich Feri přes sociální sítě požadoval nahé fotografie. Zprávy, v nichž k jejich zaslání vyzýval, prý posílal i opakovaně. Jedna z nich byla v době, kdy jí takové vzkazy měly chodit, ještě studentkou gymnázia.

Související obsah

Chování Dominika Feriho mělo být v letech 2015 až 2020 "veřejným tajemstvím" i na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde politik studoval. Podle několika svědectví se měl Feri seznamovat se studentkami tak, že je opíjel na večírcích. Děkan fakulty Jan Kuklík uvedl, že o kauze vůbec nevěděl, tento týden ji ale bude řešit kolegium děkana.

Věc už řeší i policisté. "Z úřední povinnosti jsme se začali zabývat informacemi, které dnes uvedly sdělovací prostředky k osobě pana poslance Dominika Feriho. V následujících dnech bude rozhodnuto o tom, která součást policie šetření provede a jaký bude případný další postup," uvedli na twitteru.

Feri: Násilí odmítám, ale omlouvám se

Dominik Feri na obvinění ze sexuálního zneužívání žen v úterý reagoval na svém instagramovém účtu. Jeho vyjádření zveřejňujeme celé a bez úprav:

Před dvěma lety jsem čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích, a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám. Jako politik musím počítat s osobními útoky a bohužel také s vedením kampaně, které není vždy fér. Nicméně já osobně jsem kampaň vedl vždy čestně a nehodlám na tom nic měnit.


Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak.


V české společnosti je toto téma stále pokládáno za tabu. Některé věci jsou běžné, ale rozhodně by býti běžné neměly. A nelze je omlouvat či tolerovat s odkazem na to, že jsou běžné, nebo se staly v mládí. Jsem připraven v budoucnu o této problematice mluvit a využít všech svých možností a sil, aby dostala takovou pozornost, jakou si zaslouží.


Ušel jsem kus cesty a snažil se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem. To ukáže mé další působení a čas.


Dominik Feri

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz