Domácí

Výborný lékař s kupícími se kauzami. Kdo je končící ministr Arenberger?

Končící ministr Petr Arenberger (za ANO) je považován za odborníka na kožní onemocnění. Ještě nedávno se nevědělo o tom, že je také vlastníkem desítek nemovitostí a bokem si přivydělává i na testování léků v klinických studiích. A právě nesrovnalosti v majetkovém přiznání mu zlomily ministerský vaz.

Pražský rodák Petr Arenberger je podle kolegů jedním z nejlepších dermatologů v Česku, potažmo v celé Evropě. Jeho specializací je lupénka a kožní nádory.

"Je odborníkem na melanom. Vždy se hodně angažoval v prevenci, stal se takovou tváří české dermatologie. A přiznám se, že jsem si říkal, jestli s tím svým věhlasem má zapotřebí se stát ministrem zdravotnictví," vyjádřil se prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Před svým působením na ministerstvu vedl téměř rok a půl Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde přes třicet let působil také jako lékař. Podle jeho ženy Moniky, finalistky soutěže krásy v roce 1989, je také manuálně zručný.

Související obsah

"Jeho srdeční záležitostí je kutilství. On má vztah k elektrice, elektrotechnice. Když může doma prostě natáhnout drát z bodu A do bodu B a něco se začne točit a svítit, tak je ve svém živlu. Kdyby dneska nebyl lékařem, tak je elektrikářem," prozradila.

Donedávna se nevědělo, že tento koníček může využít u desítek svých nemovitostí. Až intervence novinářů ukázaly na nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání. Postupně vyšlo najevo, že vlastní více než 160 nemovitostí a zhruba 240 hektarů orné půdy. "Můj pradědeček a dědeček byli velkostatkáři. Po rodičích jsem to zdědil, něco sem dokoupil a jsem zase špatnej," postěžoval si.

"Působení Petra Arenbergra na ministerstvu zdravotnictví bylo jedno velké neštěstí. Poslední kapkou byla informace o jeho polnostech, kdy mluvil o kouscích políček a ve skutečnosti se z toho vyklubalo 240 hektarů," okomentoval zjištění politolog Lukáš Jelínek.

Související obsah

Kauz se ale za necelé dva měsíce, kdy byl ve funkci, objevilo víc. Čelil třeba otázkám na pronájem budovy pro archiv vinohradské nemocnice, kterou vedl. Ve své soukromé ordinaci v klinických studiích také testoval nové léky a podle něj z toho neměl zisk, což zpochybnili podobně podnikající lékaři.

"Je bezesporu špičkovým dermatologem, pod to se mohu podepsat, ale jako člověk, pokud ty kauzy jsou pravdivé, selhal," prohlásil lékař a poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). 

Petr Arenberger se teď s největší pravděpodobností vrátí na svůj post ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz