Domácí

Odsouzení i podpora. Kauzu poslance Feriho okomentovali další politici

Odsouzení i podpora. Kauzu poslance Feriho okomentovali další politici
Zdroj: Profimedia

Po úterním oznámení rezignace poslance Dominika Feriho (TOP 09) kvůli nařčením ze sexuálního zneužití několika studentek se na sociálních sítích vyrojily komentáře od mnoha současných i bývalých politiků. Řada z nich poslancův zatím neprokázaný čin odsoudila. Jiní oceňují jeho rozhodnutí odejít z politických funkcí.

Rezignaci na svůj mandát oznámil poslanec Dominik Feri v úterý večer s tím, že v podzimních volbách už nebude kandidovat. Důvodem je nařčení ze zneužití několika studentek, jejichž svědectví zveřejnilo během úterý několik zpravodajských portálů.

Jen pár minut poté se pak na sociálních sítích začaly objevovat četné reakce současných i bývalých politiků. Řada z nich si nebere servítky a Feriho údajné nepatřičné chování k ženám odsuzuje.

"Jestli jsou pravdivé výpovědi o chování poslance Feriho, pak to bohužel zapadá do schématu jednání TOP 09. Reálné činy jsou přesným opakem líbivých slov," rýpla si do politické konkurence na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"Nevím, jestli Dominik Feri porušil zákon a někoho znásilnil. Ale i podle jeho reakcí je zřejmé, že se k ženám opakovaně zachoval dost ohavně. Mám malou dceru a doufám, že až vyroste, nepotká na večírku nikoho, jako je on. A neuvidí ho ani v TV jako politika," napsal na sociální síti ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Jiní politici naopak zdůrazňují, že je potřeba vyčkat na výsledky policejního vyšetřování. Další, především poslancovi straničtí kolegové, pak Ferimu naopak vyjádřili podporu.


"Bezesporu budeme řešit každé závažné nařčení jakéhokoli kandidáta. Pokud ta nařčení jsou, že Dominik Feri měl někoho znásilnit, tak předpokládám, že to velmi rychle začne vyšetřovat policie,“ uvedl místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

Bývalý premiér Mirek Topolánek (dříve ODS) na sociálních sítích zdůraznil, že v této situaci je nutné "postupovat striktně podle práva, nikoli cestou lidového tribunálu“. Zároveň také uvedl, že „za 30 let nebyl žádný politik obviněn z opakovaného znásilnění“.

Projevy sexuálního násilí, šovinismu i sexismu na Twitteru odsoudila také poslankyně za ANO Barbora Kořanová. Zároveň ale i ona dodala, že by Feriho případ měl být prošetřen podle zákona.

"Jako ženy a matky dvanáctileté dcery se mne celá kauza hluboce dotýká. Jsem ráda, že se Dominik Feri rozhodl Poslaneckou sněmovnu opustit a již neusilovat o své zvolení na podzim. Nechť vše posoudí nezávislé soudy a orgány činné v trestním řízení,“ dodala.

Související obsah

Feriho rozhodnutí vzdát se kvůli kauze postu poslance pak přivítala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, někdejší spoluzakladatel strany a bývalý politik Miroslav Kalousek, ale například i předseda lidovců Marian Jurečka.

"Dominika považuji za svého přítele a věřím, že očistí své jméno. Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách," uvedla na sociální síti Pekarová.

"Dominik Feri je politikem TOP 09. Tedy politické strany s jasně ukotvenými zásadami. Žádné “kňučení” o okopávání kotníků, či o špinavé kampani. Jasné a nevyhýbavé přijmutí odpovědnosti. Děkuji za tento postoj a přeji hodně štěstí," napsal na Twitter bývalý politik a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky Feri svým odstoupením z politiky dává prostor prošetřit vznesená obvinění. „Vyšetřování ať prokáže, kde je pravda,“ uvedl předseda KDU-ČSL na sociální síti.Kauzou už se také zabývá policie. "Prošetřování události provede pražské krajské ředitelství, konkrétně oddělení obecné kriminality Prahy I. Kriminalisté zjišťují veškeré okolnosti důležité pro rozhodnutí, zda vůbec došlo ke spáchání TČ či nikoliv. Nikdo nebyl obviněn a zatím není ani stanovena právní kvalifikace," uvedla policie na Twitteru.

O co v celé kauze jde, zjistíte v úterní reportáži TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz