Domácí

Česko omezuje letecké spojení s Běloruskem a zavádí další sankce

Bezpečnostní rada státu rozhodla ve středu o tom, že se v Česku nebudou provozovat lety společnosti Belavia. Poslední let bude odbaven ve středu, další ale nikoliv. Na tiskové konferenci o tom informovali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Ten představil i další sankce vůči Bělorusku v reakci na nedělní incident.

O sankcích vůči Bělorusku jednal v předchozích dvou dnech premiér Andrej Babiš (ANO) s dalšími předními představiteli členských zemí Evropské unie v Bruselu.

Ve středu dopoledne se uskutečnila tisková konference, na které vicepremiér Karel Havlíček a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek představili sankce, které Česká republika vůči Bělorusku přijala.

Bezpečnostní rada státu rozhodla o tom, že se v Česku nebudou provozovat lety běloruské společnosti Belavia. Poslední let bude odbaven ve středu, páteční a nedělní nikoliv. Opatření bude trvat nejméně do konce vyšetřování celého incidentu.

Jiný letecký spoj s Běloruskem v Česku není, lidé, kteří by nestihli středeční let, budou podle Havlíčka moci využít autobusovou dopravu, o které se jedná.

Související obsah

Ministr zahraničí dále informoval o tom, že se připravuje seznam právnických a fyzických osob, kterých se také sankce dotknou. Ministerstvo by ho mělo představit v nejbližší době.

Některé země už doporučily letadlům, aby se vyhýbala běloruskému vzdušnému prostoru. Podle Havlíčka, co se českých aerolinií týče, k tomuto kroku již přistoupila společnost ČSA.

Celou krizi odstartovala nedělní událost při které bylo letadlo společnosti Ryanair nuceně přesměrováno na letiště v Minsku. Důvodem měla být výbušnina na palubě letadla, která se ale nenašla. Při mezipřistání v hlavním běloruském městě byl nicméně zadržen opoziční novinář Raman Pratasevič. Někteří přední političtí představitelé teď mluví o státním terorismu a faktickém únosu letadla, Ryanair označil celou akci za letecké pirátství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz