Vesmír

Zemi ozářil krvavý superměsíc! Podívejte se na úplné zatmění. VIDEO

Dlouho očekávané zatmění Měsíce je za námi. Zajímavý jev ale nastal v době, kdy byl u nás Měsíc pod obzorem, v Česku tak nebyl vidět. Nadšenci mohli takzvaný krvavý superúplněk sledovat alespoň zprostředkovaně.

Měsíc byl ve středu v noci na své dráze nejblíže Zemi a zároveň byl v úplňku, pro spojení těchto dvou situací se vžilo označení superměsíc nebo také superúplněk. Jednalo se o nejbližší superúplněk letošního roku, předchozí nastal během dubna.

Kromě toho na pozorovatele ve středu čekalo také úplné zatmění Měsíce, při kterém se naše přírodní družice zbarvila do ruda. Během zatmění totiž Měsíc prostupuje zemským stínem, současně na něj ale dopadají pozemské červánky lámané zemskou atmosférou do vnitřku zemského stínu.

U nás byl ale Měsíc ve chvíli úplného zatmění pod obzorem, vidět byl zejména v Oceánii a také například nad obzorem na západě USA nebo na východě Asie.

Související obsah

Samotné zatmění začalo krátce před 11 našeho času, do nejtemnější části zemského stínu měl Měsíc začít vstupovat podle NASA v 11:45. Chvíle, kdy byl Měsíc celý v zemském stínu, nastala v 13:11 a trvala do 13:26.

 Zatmění Měsíce v Austrálii:

Zamění Měsíce jste mohli sledovat on-line:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz