Zahraničí

Čína slaví velký úspěch! Její robotické vozítko už jezdí po Marsu

Čína slaví velký úspěch! Její robotické vozítko už jezdí po Marsu
Zdroj: TV Nova

První čínské robotické vozítko Ču-žung zaznamenalo velký úspěch. V neděli poprvé vyjelo na povrch Marsu. Jeho úkolem je najít na planetě známky života.

Čínské robotické vozítko Ču-žung v neděli úspěšně opustilo přistávací modul. Poprvé se tak dotklo povrchu Rudé planety. Jedná se o první zařízení čínského vesmírného programu, které se bude prohánět po povrchu této planety.

Čínský vesmírný modul přistál na povrchu Marsu minulou sobotu v 1:18 našeho času. Vesmírné vozítko ale dosud zůstávalo v modulu. Inženýři museli nejdříve provést diagnostiku.

Související obsah

Vozítko se nyní vydá na průzkum ledové oblasti Marsu, kterou známe jako Utopia Planitia. Jde o planinu na severní polokouli, kde je země zřejmě pokrytá lávou a možná i permafrostem. Vozítko má na planetě 90 dní hledat důkazy o životě, uvedla agentura AP

Čína je po Spojených státech amerických teprve druhou zemí, které se podařilo na povrch Marsu dopravit zařízení, které v pořádku funguje.

Související obsah

Po Rudé planetě se momentálně projíždí také americký rover Perseverance, kterému se podařilo na Marsu vyrobit kyslík. Je to vůbec poprvé, co se něco takového podařilo na cizí planetě.

Podívejte se na úspěšné přistání čínského modelu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz