Zahraničí

EU upraví digitální kodex. Chce označovat lživý obsah na internetu

EU upraví digitální kodex. Chce označovat lživý obsah na internetu
Zdroj: TV Nova

Evropská unie chce posílit svůj kodex proti dezinformacím. Doplnit by jej měly zákony, které unii umožní uvalit sankce na technologické giganty, které případný lživý obsah neoznačí za dezinformační.

Brusel ve středu požádal technologické společnosti, které v Evropské unii ovlivňují více než 10 % obyvatel, aby se důrazněji postavily proti dezinformacím a zavedly ověřování faktů. Členské státy chtějí doplnit současný digitální kodex o nové zákony - ty by umožňovaly uvalit sankce na společnosti, které by nedodržovaly pravidla kontroly informací.

Facebook, instagram, twitter, youtube a tiktok by podle evropské komisařky Věry Jourové (ANO) neměly obsah mazat, ale pouze jej označit za dezinformační. Evropská unie se tak snaží reagovat na odhalení z roku 2018, kdy sociální sítě posílily řadu nepravdivých informací, které se objevily před hlasováním o Brexitu nebo před volbami v USA v roce 2016.

Související obsah

Zákon o digitálních službách umožní Evropě ukládat pokuty společnostem, které nebudou prokazovat rázné kroky v boji proti dezinformacím. Kodex bude rozšířen o zákon v momentě, kdy se na něm shodnou členské státy. Evropská unie počítá se začátkem roku 2022.

Mezi návrhy, které by měl Brusel do konce roku projednat, je také nařízení o politické reklamě a cílení na uživatele na základě osobních údajů.


Štvou vás komentáře na sociálních sítích? Zde je návod, jak změnit nastavení. Na video se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz