Zahraničí

Na řece Niger v Západní Africe se potopila loď, pohřešuje se přes 150 lidí

Na řece Niger v Západní Africe se potopila loď, pohřešuje se přes 150 lidí
Zdroj: Profimedia

Více než 150 lidí se údajně utopilo při středečním neštěstí v severozápadní Nigérii, kde se na řece Niger potopila přetížená loď převážející cestující na trh. Informace přinesla agentura AFP s odkazem na vyjádření místních představitelů.

Loď se potopila cestou mezi centrálním státem Niger a Warou v severozápadním státě Kebbi, řekl novinářům Yusuf Birma z Národního úřadu pro vnitrozemské vodní cesty. Podle jeho slov bylo na lodi až 180 pasažérů, přestože kapacita lodi byla mnohem menší.

Z řeky se zatím podařilo zachránit pouze 20 lidí. Úřady evidují čtyři mrtvé a zbylých 156 osob se stále pohřešuje a je předpoklad, že při potopení lodi utonuly.

Související obsah

Prezident Muhammadu Buhari označil nehodu za "zničující" a rodinám obětí vyjádřil soustrast. Tragické události jako je tato, nejsou na nigerijských řekách ojedinělým jevem. K potopení lodí dochází často zejména kvůli jejich přeplnění, nedostatečné údržbě a část viny nezřídka nese i nepříznivé počasí. Středeční nehoda ale patří vzhledem ke značnému počtu potencionálních obětí k těm nejtragičtějším za poslední dobu.

Loď mířila na trh v Malele v oblasti místní samosprávy Borgu ve státě Niger. K jejímu potopení došlo podle Yusufa Birmy asi hodinu od jejího vyplutí. Dodal, že se jednalo o starou dřevěnou loď, jejíž kapitán nedbal upozornění, že by měl snížit počet lidí na palubě z důvodu přetížení.

Přetížení jako příčinu nehody uvedl i místní správce okresu Abdullahi Buhari Wara, podle kterého měla loď přepravní kapacitu maximálně 80 osob. Loď navíc vezla náklad pytlů písku ze zlatého dolu.

K poslední podobné nehodě došlo v Nigeru letos na začátku května. Přetížená loď se převrhla a v řece utonulo na 30 lidí. Niger je největší řekou západní Afriky tekoucí přes území Guineje, Mali, Nigeru, Beninu a Nigérie a patří ke klíčovým obchodním cestám v regionu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz