Domácí

Armáda testuje nová BVP, na nákup by mohlo padnout kolem 50 miliard

Česká armáda testuje bojová vozidla pěchoty, která firmy nabízejí do tendru ministerstva obrany. Na jejich nákup vypsalo soutěž ve výši asi 50 miliard korun. Ve čtvrtek se vozy představily ve vojenském prostoru Libavá u Olomouce.

Nová moderní vojenská technika měla původně dorazit už na podzim. Armádě ale plány zkřížila koronavirová pandemie. S testy a důkladnými zkouškami se začalo až koncem letošního dubna. Šestitýdenní maraton skončí v příštím týdnu. Všechny typy jsou nejmoderněji vybavené, včetně aktivní ochrany.

"Když na vás letí například protitanková střela, že ta aktivní ochrana to automaticky zachytí, tu střelu zlikviduje," popsal manažer projektu pořízení BVP Ctirad Gazda.

Ve hře jsou tři typy od výrobců ze Švédska, Německa a Španělska. Výběr je prý těžký, všechna BVP totiž o parník překonávají ta, která armáda doposud používá.

Související obsah

"Je vyzbrojena starými prostředky BVP2 ruské, nebo tehdy sovětské výroby z druhé poloviny 80. let, které v současné době nesplňují požadavky na současná válčiště, současná bojiště," doplnil Gazda.

Pokud půjde vše podle plánů, mohla česká armáda používat nová bojová vozidla nejpozději v roce 2023. Celkem jich vojáci dostanou 210.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz