Domácí

Armáda testuje nová BVP, na nákup by mohlo padnout kolem 50 miliard

Česká armáda testuje bojová vozidla pěchoty, která firmy nabízejí do tendru ministerstva obrany. Na jejich nákup vypsalo soutěž ve výši asi 50 miliard korun. Ve čtvrtek se vozy představily ve vojenském prostoru Libavá u Olomouce.

Nová moderní vojenská technika měla původně dorazit už na podzim. Armádě ale plány zkřížila koronavirová pandemie. S testy a důkladnými zkouškami se začalo až koncem letošního dubna. Šestitýdenní maraton skončí v příštím týdnu. Všechny typy jsou nejmoderněji vybavené, včetně aktivní ochrany.

"Když na vás letí například protitanková střela, že ta aktivní ochrana to automaticky zachytí, tu střelu zlikviduje," popsal manažer projektu pořízení BVP Ctirad Gazda.

Ve hře jsou tři typy od výrobců ze Švédska, Německa a Španělska. Výběr je prý těžký, všechna BVP totiž o parník překonávají ta, která armáda doposud používá.

Související obsah

"Je vyzbrojena starými prostředky BVP2 ruské, nebo tehdy sovětské výroby z druhé poloviny 80. let, které v současné době nesplňují požadavky na současná válčiště, současná bojiště," doplnil Gazda.

Pokud půjde vše podle plánů, mohla česká armáda používat nová bojová vozidla nejpozději v roce 2023. Celkem jich vojáci dostanou 210.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz