Domácí

Kdo bude kandidovat na prezidenta v roce 2023? Mezi kandidáty je i žena

Kdo bude kandidovat na prezidenta v roce 2023? Mezi kandidáty je i žena
Zdroj: Profimedia.cz

V roce 2023 přijde na řadu již třetí přímá volba prezidenta České republiky. Lidé tak svými hlasy opět rozhodnou, kdo se na následujících pět let stane hlavou republiky. Kdo už oznámil svoji budoucí kandidaturu a kdo o ní uvažuje?

Aktuální seznam budoucích kandidátů čítá zatím čtyři lidi. Spekuluje se ale i o dalších, kteří kandidaturu zvažují a zatím ji nepopřeli. Jsou mezi nimi premiér Andrej Babiš, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, bývalý hokejista Dominik Hašek, pražský primátor Zdeněk Hřib. Kandidaturu nevyloučil ani bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, hudebník a politik Michael Kocáb nebo odborář Josef Středula.


Oznámili budoucí kandidaturu

Kandidaturu na prezidenta v roce 2023 už v listopadu roku 2018 oznámil Pavel Fischer. Senátor kandidoval už v roce 2018, kde se umístil na třetím místě. Na druhém místě tehdy skončil Jiří Drahoš. Fischer v minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Havla a velvyslanec ve Francii a Monaku.

Související obsah

O post prezidenta se bude znovu ucházet také Marek Hilšer. Podobně jako Fischer v roce 2018 kandidoval na prezidenta. Od téhož roku je senátorem. Hilšer je lékař a vědec, který se zaměřuje na boj s rakovinou. Kandidaturu oznámil v listopadu 2019.

Zatím jedinou ženou mezi kandidáty je advokátka a politička Klára Slámová. O svém rozhodnutí informovala prostřednictvím sociálních sítí letos v květnu. Slámová byla v roce 2010 krátce poslankyní. Jako soudkyně vystupovala v pořadu Soudy Kláry Slámové na TV Nova.

Posledním známý kandidátem je podnikatel Jaromír Soukup. Ten kandidaturu oznámil v dubnu roku 2019. Soukup bude na post prezidenta kandidovat poprvé. Soukup v roce 2019 založil politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Činnost hnutí ale byla pozastavena rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Hnutí nikdy neustavilo své orgány.

Zeman udělil srbskému prezidentu Vučićovi Řád bílého lva. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz