Domácí

Kdo bude kandidovat na prezidenta v roce 2023? Mezi kandidáty je i žena

Kdo bude kandidovat na prezidenta v roce 2023? Mezi kandidáty je i žena
Zdroj: Profimedia.cz

V roce 2023 přijde na řadu již třetí přímá volba prezidenta České republiky. Lidé tak svými hlasy opět rozhodnou, kdo se na následujících pět let stane hlavou republiky. Kdo už oznámil svoji budoucí kandidaturu a kdo o ní uvažuje?

Aktuální seznam budoucích kandidátů čítá zatím čtyři lidi. Spekuluje se ale i o dalších, kteří kandidaturu zvažují a zatím ji nepopřeli. Jsou mezi nimi premiér Andrej Babiš, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, bývalý hokejista Dominik Hašek, pražský primátor Zdeněk Hřib. Kandidaturu nevyloučil ani bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, hudebník a politik Michael Kocáb nebo odborář Josef Středula.


Oznámili budoucí kandidaturu

Kandidaturu na prezidenta v roce 2023 už v listopadu roku 2018 oznámil Pavel Fischer. Senátor kandidoval už v roce 2018, kde se umístil na třetím místě. Na druhém místě tehdy skončil Jiří Drahoš. Fischer v minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Havla a velvyslanec ve Francii a Monaku.

Související obsah

O post prezidenta se bude znovu ucházet také Marek Hilšer. Podobně jako Fischer v roce 2018 kandidoval na prezidenta. Od téhož roku je senátorem. Hilšer je lékař a vědec, který se zaměřuje na boj s rakovinou. Kandidaturu oznámil v listopadu 2019.

Zatím jedinou ženou mezi kandidáty je advokátka a politička Klára Slámová. O svém rozhodnutí informovala prostřednictvím sociálních sítí letos v květnu. Slámová byla v roce 2010 krátce poslankyní. Jako soudkyně vystupovala v pořadu Soudy Kláry Slámové na TV Nova.

Posledním známý kandidátem je podnikatel Jaromír Soukup. Ten kandidaturu oznámil v dubnu roku 2019. Soukup bude na post prezidenta kandidovat poprvé. Soukup v roce 2019 založil politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Činnost hnutí ale byla pozastavena rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Hnutí nikdy neustavilo své orgány.

Zeman udělil srbskému prezidentu Vučićovi Řád bílého lva. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz