Domácí

Chceme zvýšení platů a odborníky z praxe, žádají učitelé v dopise Babiše

Chceme zvýšení platů a odborníky z praxe, žádají učitelé v dopise Babiše

Poslanecká sněmovna bude příští týden znovu hlasovat o zákoně o pedagogických pracovnících. Spolek Učitelská platforma zaslal otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vyzývá ho k zvýšení platů učitelů, ale také k přilákání odborníků do profese.

Podle spolku Učitelská platforma je ve školství nedostatek odborného personálu. Pro učitelskou komunitu je proto velice důležité přijetí novely zákona o pedagogických pracovnících. Novelizace by pomohla učitelům a ředitelům škol.

Spolek požaduje zvýšení atraktivity učitelské profese skrze zvýšení platů. "Pokud budou učitelské platy nastaveny na 130 % průměru mzdy v ČR, sníží se motivace stávajících učitelů odcházet ze školství do soukromého sektoru," napsal v dopise spolek. 

Související obsah

Školský systém trpí nedostatkem odborníků z praxe, kteří by se mohli věnovat předmětům jako jsou fyzika nebo informatika. "Přijetím zákona se usnadní přijímání lidí z praxe, kteří by mohli učit alespoň pár hodin týdně s tím, že si odborné pedagogické vzdělání doplní do tří let," popsal spolek.

Spolek také řeší takzvaného uvádějícího učitele. "Učitelství je velmi náročná a osamocená profese, proto odhadem polovina začínajících učitelů odchází do pěti let ze školství. Aby se snížil podíl odcházejících mladých učitelů, je nutné je v jejich práci se žáky podpořit," uvádí dopis.

Novelu zákona vítají také Asociace ředitelů základních škol, Unie školských asociací CZESHA a Sdružení učňovských zařízení.

Poslanci schválili nový stavební zákon. Ten ale sklízí kritiku. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz