Krimi

Po 17 letech v Česku: Policie přivezla z USA posledního "Berdychovce"

Policie po 17 letech přivezla v pátek zpět do Česka posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Jaromír Prokop se dlouhou dobu skrýval v americkém Seattlu, kde byl nakonec i dopaden. V Česku si má odsedět 13,5 roku.

V pátek dosedlo v Praze letadlo s hledaným Čechem Jaromírem Prokopem, který se více než 16 let ukrýval před zákonem v zahraničí. Za jeho dopadením stojí především dva čeští policisté, kteří už v roce 2018 do Spojených států vycestovali.


Vyšetřování probíhalo na území celých Spojených států a zapojily se do něk FBI a další federální složky. Vyšetřovatelé následně zjistili, že muž používá více než 30 různých identit.

Související obsah


Muž měl podvodně zajišťovat získání řidičských průkazů pro příslušníky české a slovenské komunity žijící v USA. Pátrání navíc komplikovalo to, že policie v Česku ani v USA neměla aktuální fotografii ani otisky prstů hledaného. Loni v dubnu ho však nakonec dopadli kriminalisté v americkém Seattlu.

"V pátek odpoledne se pro policii po mnoha letech definitivně uzavřel případ tzv. Berdychova gangu. Poslední odsouzený je již v jedné z pražských věznic. Na eskortě z USA se podílelo několik policistů oddělení doprovodu letadel cizinecké policie, policista z odboru pátrání ÚSKPV a zástupce Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci," uvedla policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

Takzvaný Berdychův gang byla skupina lidí, která měla od devadesátých let do roku 2004 na svědomí loupeže, vydírání i vraždy. Ty navíc často prováděla v policejních uniformách, s vybavením policie a pravými odznaky.

Hledaný muž utekl záchodovým okénkem, hledal ho policejní vrtulník. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz