Krimi

Po 17 letech v Česku: Policie přivezla z USA posledního "Berdychovce"

Policie po 17 letech přivezla v pátek zpět do Česka posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Jaromír Prokop se dlouhou dobu skrýval v americkém Seattlu, kde byl nakonec i dopaden. V Česku si má odsedět 13,5 roku.

V pátek dosedlo v Praze letadlo s hledaným Čechem Jaromírem Prokopem, který se více než 16 let ukrýval před zákonem v zahraničí. Za jeho dopadením stojí především dva čeští policisté, kteří už v roce 2018 do Spojených států vycestovali.


Vyšetřování probíhalo na území celých Spojených států a zapojily se do něk FBI a další federální složky. Vyšetřovatelé následně zjistili, že muž používá více než 30 různých identit.

Související obsah


Muž měl podvodně zajišťovat získání řidičských průkazů pro příslušníky české a slovenské komunity žijící v USA. Pátrání navíc komplikovalo to, že policie v Česku ani v USA neměla aktuální fotografii ani otisky prstů hledaného. Loni v dubnu ho však nakonec dopadli kriminalisté v americkém Seattlu.

"V pátek odpoledne se pro policii po mnoha letech definitivně uzavřel případ tzv. Berdychova gangu. Poslední odsouzený je již v jedné z pražských věznic. Na eskortě z USA se podílelo několik policistů oddělení doprovodu letadel cizinecké policie, policista z odboru pátrání ÚSKPV a zástupce Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci," uvedla policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

Takzvaný Berdychův gang byla skupina lidí, která měla od devadesátých let do roku 2004 na svědomí loupeže, vydírání i vraždy. Ty navíc často prováděla v policejních uniformách, s vybavením policie a pravými odznaky.

Hledaný muž utekl záchodovým okénkem, hledal ho policejní vrtulník. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz