Zahraničí

První země představila covid pas. Na turisty nechce čekat až do července

První země představila covid pas. Na turisty nechce čekat až do července
Zdroj: Profimedia

Řecko představilo první unijní covid pas, který podle premiéra Kyriakose Mitsotakise představuje rychlou cestu ke snazšímu cestování. Evropská unie jako celek plánuje zahájit používání certifikátu od 1. července, tak dlouho však Řecko nechce čekat. Je připravené systém spustit dřív.

Cílem covid pasu je usnadnit občanům Evropské unie cestování. S největší pravděpodobností bude Řecko první členskou zemí, která ho aktivuje, a to již v červnu. Celounijní spuštění covid pasu je naplánováno až na 1. červenec.

Řecko ale tak dlouho čekat nechce. Zatím se hovoří o 20. červnu. Už na loňské turistické sezóně země dost tratila, letos ji proto chce zahájit včas a kompenzovat ztráty z minulého roku. Premiér Kyriakos Mitsotakis představil digitální certifikát v minulých dnech na tiskové konferenci a uvedl, že je hrdý na práci, kterou vláda v tomto ohledu odvedla.

"Potřebovali jsme nástroj pro snazší cestování, protože Řecko cestovní ruch potřebuje," citoval premiéra řecký zpravodajský web In.gr. Řecko zároveň vyzvalo ostatní země, aby rovněž urychlily přijetí covid pasu a usnadnily svým občanům cestování do zahraničí letos v létě.

Související obsah

Covid pas na sobě bude mít QR kód, který při skenování ukáže informace o tom, že byl turista naočkovaný, případně jeho negativní výsledek testu nebo potvrzení o prodělání nemoci.

Řecko spolu se Španělskem patří aktuálně v Česku mezi nejžádanější destinace pro letošní dovolenou. "Poptávka vzrostla za posledních 14 dní o stovky procent," uvedl ředitel cestovního portálu Matěj Dvorský.

Turistům se Řecko otevřelo už 14. května. Ti po příjezdu musí předložit negativní test nebo potvrzení o očkování, jinak musí do karantény. Již brzy by tyto dokumenty měl nahradit právě covid pas.

Snažší cestování s covid pasy? Realita nakonec možná bude úplně jiná. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz