Domácí

Je to umělá pseudokauza, řekl Babiš k návrhu policie na jeho obžalování

Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotací pro Čapí hnízdo. Návrh se týká i Babišovy dřívější poradkyně Jany Mayerové. Babiš veškerá obvinění odmítá.

"Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako 'kauza Čapí hnízdo' předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci," uvedl v pondělí mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Cimbala rovněž sdělil, že spis má 34 tisíc stran, nyní se jím bude zabývat státní zástupce Pavel Šaroch, který rozhodne, zda podá obžalobu, či ne. "O způsobu vyřízení věci, bude společnost s ohledem na citelný veřejný zájem informována prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků. V průběhu studování spisového materiálu a zpracovávání věci státním zástupcem nebudeme poskytovat další a bližší informace," dodal Cimbala. Pro rozhodnutí státního žalobce neplatí žádná lhůta.

Související obsah

"Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará 14 let a vyšetřování se táhne 5 let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena. Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to doufám ukáže," uvedl Babiš pro TN.cz.

Návrh na podání obžaloby se týká i bývalé místopředsedkyně představenstva a místopředsedkyně dozorčí rady Čapího hnízda Jany Mayerové.

Policie navrhla kvůli Čapímu hnízdu obžalovat Babiše už před necelými dvěma lety, tehdy ale Šaroch rozhodl o zastavení trestního stíhání. Podle Šarocha Babiš nespáchal žádný trestný čin. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman si pak vyžádal spisový materiál, následně rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušil. Od podání návrhu na obžalobu po rozhodnutí o zastavení trestního stíhání tehdy uplynulo necelých pět měsíců.

V roce 2019 policejní návrh na podání obžaloby zahrnoval i další lidi. "Vůči čtyřem obviněným nebyly shledány důvody ke zrušení usnesení. Jedná se o rodinné příslušníky a jednoho ze statutárních orgánů Farmy Čapí hnízdo," uvedl tehdy Zeman.

Kauza Čapí hnízdo se týká 50milionové dotace pro výstavbu farmy Čapí hnízdo. Společnost původně patřila pod Agrofert, ten ji pak měl údajně převést na jiné majitele, aby se podařilo získat dotaci pro malé a střední firmy, na kterou by holding nedosáhl. Majitelem Agrofertu byl tehdy Andrej Babiš, nyní je holding ve svěřenském fondu.

"Nevěřím, že to tentokrát bude jiné a premiér se zachová jako chlap, který při takovém průšvihu složí funkci. Ve čtvrtek mu SPOLU chceme vyslovit nedůvěru. Ať se jasně v přímém přenosu ukáže, kdo jeho a tuto vládu stále drží u moci a kdo za ni nese zodpovědnost!" uvedl na sociálních sítích předseda lidovců Marian Jurečka.

Vyjádření pražského státního zastupitelství k návrhu na podání obžaloby na Andreje Babiše, si můžete pustit zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz