Domácí

Čeští ministři se jednání v EU účastní málo, Schillerová ale dochází poctivě

Čeští ministři se jednání v EU účastní málo, Schillerová ale dochází poctivě
Zdroj: TV Nova

Z 97 jednání Rady EU se čeští ministři účastnili pouze 40. Ostatní členské státy, které se chystají na předsednictví Evropské unie po nás a před námi, měly lepší docházku. Analýzu přinesla Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) pro projekt České zájmy v EU. Nejpoctivější je ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která nevynechala ani jedno jednání o finančních záležitostech. Naopak ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se "těch svých" neúčastnila ani jednou.

Už v příštím roce bude Česká republika podruhé v historii předsedat Evropské unii. Mezi přípravy Česka tak neodmyslitelně patří formulace cílů a priorit, které jsou v souladu s evropskou agendou. Na jednáních Rady EU se pravidelně schází ministři a projednávají určité oblasti, kterými jsou zdravotnictví, zemědělství, školství nebo zahraniční věci. Ministři tak poskytují své připomínky k jednotlivým návrhům evropské legislativy.

Česká republika je na tom ale se svojí docházkou nejhůř. Oproti ostatním státům, které budou v příštím roce předsedat EU, se čeští ministři účastnili pouze 40 jednání z 97. Nejlépe je na tom Švédsko, které své ministry poslalo na 83 zasedání a hned druhé je Slovinsko s číslem 66.

Související obsah

Svoji docházku pilně plní ministryně financí Alena Schillerová, která jednání nevynechala ani jednou. Šéfka státní kasy na konferencích Rady vystupuje v češtině. Naopak ministryně Marie Benešová se zasedání ministrů spravedlnosti neúčastnila ani jednou. Nulový počet absolvovaných jednání má i ministr školství Robert Plaga (za ANO), i "když se v minulém roce konalo hned několik jednání zaměřených na školství, výzkum, sport nebo mládež," uvádí analýza. Ministři na nich řešili například sdílení fungujících "fíglů" při zvládání dopadu pandemie na vzdělávání.

Premiér Andrej Babiš se účastní jednání Evropské rady, kam jezdí premiéři nebo prezidenti, a kde se mohou nechat zastupovat případně pouze hlavou jiného státu. Jedná se ale o jiný orgán, a proto do analýzy zahrnut nebyl, avšak Babiš nevynechal ani jedno zasedání.


Eurokomisařka Jourová: Pokud se covid pasy odsouhlasí, státy budou vázány k jejich vyžadování. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz