Zahraničí

Američané s Dány měli špehovat evropské politiky. Včetně Merkelové

Americká národní agentura pro bezpečnost ve spolupráci s dánskou zahraniční rozvědkou špehovala vysoce postavené evropské politiky. Informovala o tom stanice Denmarks radio. Jedním ze špehovaných politiků byla i německá kancléřka Angela Merkelová. Některé evropské státy žádají vyšetření incidentu.

Operace Dunhammer - tajné vyšetřování dánských zpravodajských služeb - odhalilo odposlechy vrcholných politiků v letech 2012 až 2014. Národní bezpečnostní agentura Spojených států se tenkrát díky spolupráci s dánskými tajnými službami napojila na dánské internetové kabely.

Cílem špionáže se stala nejen kancléřka Merkelová, ale i bývalý šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Není to tak útok jen na německé představitele, ale na představitele Evropské unie. Francie, Norsko a Švédsko teď požadují odpovědi a vyžádaly si podrobné informace o vyšetřování.

"Kontaktoval jsem dánského ministra obrany a Švédsko chce vyřešit několik problémů. Ať už to je používání dánských systémů k odposlechu švédských politiků a úředníků nebo další země, které do toho můžou být zapojené," nechal se slyšet švédský ministr obrany Peter Hultqvist.

Související obsah

Vyšetřování začalo v roce 2014, když tehdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil informace o špionážních praktikách. Už tenkrát se o odposlechu Merkelové mluvilo. Bílý dům to popíral.

Podle Snowdena byl do špionáže zapojen i Joe Biden, který v té době sloužil jako viceprezident. Americká strana se k případu zatím nevyjádřila.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz