Domácí

Začíná sezóna nočních svítících oblak. Podobný jev vyfotila sonda na Marsu! FOTO

Začíná sezóna nočních svítících oblak. Podobný jev vyfotila sonda na Marsu! FOTO
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

V Česku začíná vhodná doba pro pozorování nočních svítících oblak. Jedná se o částice prachu, které na sebe navazují led, samotná oblaka pak ve skutečnosti nesvítí, ale odráží svit zapadajícího nebo vycházejícího Slunce. Podobný jev se podařilo zachytit také roveru Curiosity na Marsu.

Červnové a červencové noci nabízejí pozorovatelům v Česku výhled na noční svítící oblaka (NLC – z anglického NoctiLucent Clouds). Tato oblaka se nachází v mnohem větší výšce, najdeme je v mezosféře přibližně 85 kilometrů nad povrchem.

Tvoří je prachové částice, které na sebe nabalují ledové krystalky. Může se jednat o zbytky komet, prach ze sopečných erupcí i průmyslovou činnost lidí.

"Led se v této výšce vytváří především reakcí atmosférického kyslíku s vodíkem pod vlivem slunečního záření, fotochemickým rozpadem metanu, nebo také z vody, která je do těchto výšek vynesena turbulencí. Řídká oblaka se vytvářejí pouze tehdy, je-li v mezosféře ustálená teplota okolo – 130 °C, což se odehrává v období letního slunovratu," popisuje astronom Petr Horálek.

Částice pak přímo nesvítí, ale odráží svit Slunce, které je v tu chvíli pod obzorem. NLC tak můžeme pozorovat zhruba mezi 22. hodinou a půlnocí a také mezi druhou a čtvrtou ráno. Výskyt NLC není zaručený.

Související obsah

Podobný jev se podařilo zaznamenat sondě Curiosity na Marsu. Ve velmi řídké atmosféře jsou oblačné dny poměrně vzácné, nejčastěji lze podle NASA sledovat oblaka okolo rovníku planety v nejchladnějším období roku. Přibližně před dvěma lety si vědci všimli, že se mraky nad roverem tvoří dříve, než je obvyklé.

Letos se jim tak povedlo tato oblaka zaznamenat. Stejně jako NLC se tato oblaka tvoří v mnohem větší výšce, většina oblak se na Marsu tvoří přibližně v 60 kilometrech nad povrchem. Tato oblaka jsou ale výše a podle NASA je pravděpodobně tvoří zmrzlý oxid uhličitý.

NLC na Zemi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz