Domácí

Blíží se úžasná podívaná! Nad Českem uvidíme částečné zatmění Slunce

Blíží se úžasná podívaná! Nad Českem uvidíme částečné zatmění Slunce
Zdroj: Profimedia

Po více než šesti letech se na našem území dočkáme částečného zatmění Slunce. Bude-li příští čtvrtek přát počasí, bude pozorovatelné na celém území Česka a také Slovenska. Jev bude probíhat mimořádně vysoko nad obzorem. Pro pozorování zatmění Slunce je třeba vybavit se správným filtrem. V červnu nás také čekají noční svítící oblaka.

Částečné zatmění Slunce

Červen přinese velmi zajímavou nebeskou podívanou. Už 10. června okolo poledne se v Česku dočkáme po dlouhých šesti letech částečného zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje až 19 procent slunečního průměru.

Zatmění u nás a na Slovensku uvidíme jako částečné, protože se nacházíme na okraji zóny úkazu. V Kanadě, Grónsku a Rusku budou lidé moci pozorovat zatmění jako prstencové. Nad Českem bude zatmění pozorovatelné ve chvíli, kdy bude Slunce velmi vysoko.

"Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění nad obzorem v Česku i na Slovensku až do 5. června 2179! Zároveň půjde o první ze sedmi zatmění, které na našem území v následujících devíti letech spatříme. V této dekádě uvidíme ještě šest dalších částečných zatmění Slunce: 25. října 2022, 25. března 2025, 12. srpna 2026, 2. srpna 2027, 12. června 2029 a 1. června 2030," popisuje astronom Petr Horálek.

Úkaz bude možné v Česku pozorovat po 11:35, silueta Měsíce se začne objevovat na horním pravém okraji. Čím více budou pozorovatelé na východ, tím později spatří zatmění. Maximum úkazu nastane na území Česka i Slovenska mezi 12:30 a 12:55 podle polohy pozorovatele. Konec nastane přibližně 20 až 30 minut před 14. hodinou.

Související obsah

Ochrana zraku

Při pozorování slunečního zatmění je nutné dodržet bezpečnostní pravidla, jinak hrozí vážné poškození zraku. A to i při značném zakrytí Slunce Měsícem. Přímé pozorování Slunce, nemusí jít přímo o zatmění, vyžaduje užití speciálního filtru.

Noční svítící oblaka

V červnu bude opět možné pozorovat noční svítící oblaka (NLC). Ta se zjevují hlavně v červnu a na začátku července, a to zejména nad severním obzorem pozdě večer mezi 22. hodinou a půlnocí a časně ráno mezi druhou a čtvrtou hodinou. Výskyt NLC není každou noc jistý.

Související obsah

NLC se nachází v mezosféře asi 85 kilometrů nad zemským povrchem. Jedná se o prachové částice, které na sebe nabalují ledové krystalky. NLC nesvítí, ale rozptylují světlo Slunce, které se nachází pod obzorem.

NLC:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz