Domácí

Česko uvolnilo restrikce. MHD v Praze zůstává omezená, jinde obnovují linky

Česko uvolnilo restrikce. MHD v Praze zůstává omezená, jinde obnovují linky
Metro Praha Zdroj: Profimedia

Život v Česku se postupně vrací k normálu a řada dopravních podniků obnovuje své spoje tak, jak to bylo před pandemií. Praha však posílit linky nočního metra neplánuje. Poslední vlaky budou i nadále vyjíždět ve 23:00 až 23:05.

V Česku se uvolnila řada zavedených protikoronavirových opatření a otevřely se mimo jiné restaurace a bary, děti začaly chodit do škol. Také právě proto mnohé dopravní podniky v českých městech obnovily provoz hromadné dopravy tak, jak to bylo před pandemií.


Přestože pražský dopravní podnik (DPP) od úterý posílil noční tramvaje a jezdit budou znovu vždy dva vagóny, v případě metra se žádná změna nechystá a poslední spoje budou vyjíždět z konečných ve 23:00 až 23:05.

 

Související obsah

 
"V tuto chvíli se žádné posílení nočních spojů nechystá. S nočním metrem počítáme až od září. Nyní jsme však zdvojnásobili kapacity na nočních tramvajových linkách,“ řekl TN.cz mluvčí Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal.


Noční linky tramvají a autobusů pak začínají v hlavním městě jezdit půl hodinu před půlnocí ve 30minutových intervalech. Od 1. července má navíc pražská MHD přejít na prázdninové jízdní řády, které platily v loňském roce.


I když Praha žádné změny v dopravě nyní nechystá, jiná města s ohledem na rozvolnění provoz postupně obnovují. V Hradci Králové byl například provoz nočních linek obnoven už v pondělí 17. května 2021.

 

Související obsah


Na situaci rychle reagoval také ostravský dopravní podnik, který začal už v květnu s postupným obnovováním provozu. "DPO zajišťuje obyvatelům Ostravy takové dopravní pokrytí, že mohou i v noci pohodlně cestovat. Noční spoje obsluhují dopravu ve městě od 22:30 do 4:30. Jejich nasazení je aktuálně ve standardním režimu,“ informovala TN.cz mluvčí Dopravního podniku Ostrava a. s. (DPO) Tereza Šnoblová.


S ohledem na aktuální situaci se Ostrava navíc rozhodla od pátku 4. 6. 2021 posílit v noci z pátku na sobotu linky č. 2, 8 a 18. "Toto posílení jsme se pro pohodlí cestujících s ohledem na aktuální otevření restaurací, barů a diskoték rozhodli obnovit,“ doplnila Šnoblová.


V současné době jezdí noční spoje stejně, jako před pandemií také v Brně nebo v Plzni, kde se dokonce noční provoz linek neomezoval a jezdil pořád ve stejném rozsahu. "Celkem máme devět nočních linek. Poslední spoje vyjíždí mezi 4:00 a 4:30,“ popsal mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků a. s. (PMDP) René Vávro.

 

Související obsah


Od začátku července se obnoví také provoz nočních linek v Olomouci. Vyjedou tak tři spoje č. 50, 51 a 52. "Noční linky jsou v Olomouci vedeny jako linky okružní, které vyjíždí střídavě cca jednou do hodiny z Hlavního nádraží, kam se i vrací,“ doplnila mluvčí Dopravního podniku města Olomouce, a. s. (DPMO) Martina Krčová.

Městská hromadná doprava v Ostravě je ekologická. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz