Domácí

Plošné uzavření škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní soud

Plošné uzavření škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní soud
Zdroj: Getty Images

Nejvyšší správní soud (NSS) označil za nezákonné plošné uzavření mateřských a základních škol. Podle soudců byly v nařízení ministerstva zdravotnictví velmi závažné chyby.

Na NSS se obrátili žáci, rodiče, základní a mateřská škola a městská část Praha 9, aby přezkoumal dvě mimořádná opatření týkající se plošného uzavření základních a mateřských škol.


Obě opatření označil NSS ve středu za nezákonná. "Oba senáty Nejvyššího správního soudu nerozhodly o jejich zrušení, protože jejich platnost mezitím vypršela. Soud rozhodl bez jednání, neboť shledal tak závažnou vadu, že podle soudního řádu správního bylo namístě rozhodnout bez jednání," uvedl soud.

Související obsah


Soudci také poukázali na to, že v pandemickém zákoně se nepíše nic o omezení mateřských, základních a středních škol. Ty tak mohou být regulovány jen mimořádným opatřením podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ten ovšem není určený k takovým plošným zásahům.


"Ve vztahu ke školám tak ustanovení umožňuje například uzavřít ty školy, v nichž se vyskytly osoby podezřelé z nákazy, aby se nemohly setkávat s ostatními fyzickými osobami. Nelze však na jeho základě plošně uzavřít všechny školy v České republice z preventivních důvodů, jako by všichni žáci byli předem pokládáni za podezřelé z nákazy," objasnil soud.

Soud zrušil regulaci restaurací a heren. Podívejte se na květnovou reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz