Domácí

Co musíte udělat před cestou do Chorvatska? Čtyři důležité kroky

Co musíte udělat před cestou do Chorvatska? Čtyři důležité kroky
Zdroj: Getty Images

Před cestou do Chorvatska je nutné zařídit řadu nezbytných věcí. Některé navíc mohou příjezd do země výrazně usnadnit. Redakce TN.cz proto připravila přehled, na co nesmíte před odjezdem zapomenout.

1. Nezbytné certifikáty

Při příjezdu do Chorvatska musí turisté doložit platné certifikáty. Prokázat se mohou například negativním RT-PCR testem nebo antigenním testem, které nejsou starší déle než 48 hodin. Předložit lze také potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Čechům při cestách do Chorvatska stačí, když absolvovali první dávku očkování a uběhlo od toho alespoň 22 dní.


V současné době si už lidé mohou jednoduše stáhnout své certifikáty na www.ocko.uzis.cz a to dvěma způsoby. Buďto pomocí přihlášení jednorázovým kódem přes SMS nebo pomocí přihlášení přes e-identitu.cz.

Související obsah


2. Vyplnění formuláře

Pokud si chcete usnadnit přejezd do země a nezdržovat se dlouho na hranicích, doporučuje se vyplnit před cestou formulář na stránce www.entercroatia.mup.hr. Po vyplnění obdrží cestující potvrzení o nahlášení cesty a zároveň všechny potřebné informace pro pobyt v zemi.


Chorvatský ministr vnitra Davor Bozinovič navíc doporučil, aby lidé kromě formuláře do tohoto systému nahráli také své certifikáty. "Všichni naši hosté, kteří se zaregistrují na stránkách Enter Croatia, mohou na tuto platformu nahrát také své digitální certifikáty. Na hranicích tak stráví daleko méně času a vše bude rychlejší,“ vysvětlil.


3. Cestovní pojištění

Důležité je také nic nepodcenit a zařídit si před dovolenou v zahraničí cestovní pojištění. Mnohé pojišťovny v současné době navíc pokryjí léčebné výlohy spojené s onemocněním covid-19. Má to ale jednu podmínku. Ministerstvo zahraničí nesmí zařadit vaši cílovou destinaci mezi země, do kterých nedoporučuje cestovat.

Související obsah


4. Aktuální situace v destinaci

Před odjezdem je nutné se také informovat, jaká je aktuální situace v zemi a zda tam platí nějaká opatření proti koronaviru. Nyní je v platnosti například povinnost nošení roušky venku všude tam, kde není možné dodržet rozestup 1,5 metru, nebo ve veřejných vnitřních prostorách. Akce nebo shromáždění se mohou konat pouze do 22:00 a od 23. hodiny do šesti hodin ráno je zakázán prodej alkoholu.


Kompletní přehled jednotlivých platných restrikcí v zemi naleznete na stránkách ministerstva zahraničí.

Oblíbená turistická destinace Čechů je dostupnější. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz