Zahraničí

NASA chce prozkoumat Venuši. K planetě vyšle dvě sondy

Americká vesmírná agentura NASA chce odhalit tajemství planety Venuše, ke které se chystá po více než 30 letech vyslat dvě sondy. Od zkoumání povrchu a atmosféry našeho nejbližšího souseda si vědci slibují odpověď na klíčovou otázku: Jak a proč se kdysi relativně přívětivá planeta proměnila v peklo?

Planeta nesoucí jméno římské bohyně lásky, která zejména na letní obloze září jasněji než hvězdy, vzbuzuje v obyčejných pozemšťanech romantické představy. Realita je ale úplně jiná. Venuši se také přezdívá "zlé dvojče". Velikost i hmotnost Země a Venuše jsou zhruba stejné, přesto se sesterská planeta, kdysi ráj bohatý na vodu, proměnila v lávové planiny.


"Chceme pochopit, jak se z Venuše stalo peklo, na jejímž povrchu taje i olovo,“ vysvětlil Bill Nelson z vesmírné agentury.

Související obsah


Před vědci stojí náročný úkol. Sonda musí na Venuši vydržet teplotu 400 stupňů Celsia a odolat atmosférickému tlaku, který je podobně silný jako tisíce metrů pod hladinou oceánu. V husté atmosféře navíc fouká vítr o síle tornáda a celou planetu halí mraky z oxidu siřičitého a kapky kyseliny sírové.


„Doufáme, že tyto mise prohloubí naše chápání vývoje Země a toho, proč je dnes obyvatelná, zatímco jiné planety naší sluneční soustavy nejsou,“ doplnil Nelson.


Vyvrcholení projektů Davinci a Veritas, které budou stát v přepočtu skoro 20 miliard korun, se očekává do roku 2030.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz