Zahraničí

NASA chce prozkoumat Venuši. K planetě vyšle dvě sondy

Americká vesmírná agentura NASA chce odhalit tajemství planety Venuše, ke které se chystá po více než 30 letech vyslat dvě sondy. Od zkoumání povrchu a atmosféry našeho nejbližšího souseda si vědci slibují odpověď na klíčovou otázku: Jak a proč se kdysi relativně přívětivá planeta proměnila v peklo?

Planeta nesoucí jméno římské bohyně lásky, která zejména na letní obloze září jasněji než hvězdy, vzbuzuje v obyčejných pozemšťanech romantické představy. Realita je ale úplně jiná. Venuši se také přezdívá "zlé dvojče". Velikost i hmotnost Země a Venuše jsou zhruba stejné, přesto se sesterská planeta, kdysi ráj bohatý na vodu, proměnila v lávové planiny.


"Chceme pochopit, jak se z Venuše stalo peklo, na jejímž povrchu taje i olovo,“ vysvětlil Bill Nelson z vesmírné agentury.

Související obsah


Před vědci stojí náročný úkol. Sonda musí na Venuši vydržet teplotu 400 stupňů Celsia a odolat atmosférickému tlaku, který je podobně silný jako tisíce metrů pod hladinou oceánu. V husté atmosféře navíc fouká vítr o síle tornáda a celou planetu halí mraky z oxidu siřičitého a kapky kyseliny sírové.


„Doufáme, že tyto mise prohloubí naše chápání vývoje Země a toho, proč je dnes obyvatelná, zatímco jiné planety naší sluneční soustavy nejsou,“ doplnil Nelson.


Vyvrcholení projektů Davinci a Veritas, které budou stát v přepočtu skoro 20 miliard korun, se očekává do roku 2030.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz