Zajímavosti

Ceny potravin jsou nejvyšší od roku 2011. Podívejte se, za co si připlatíme

Ceny potravin jsou nejvyšší od roku 2011. Podívejte se, za co si připlatíme
Zdroj: Getty Images

Už 12. měsíc v řadě se zvyšují světové ceny potravin. Cenový index se v květnu zvýšil o 4,8 %, což je nejvíce za posledních 10 let. Ve čtvrtek o tom informovala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index cen potravin, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na světových trzích, je nyní na nejvyšší úrovni od září 2011. Souhrnný index se zvýšil meziměsíčně o 4,8 %, meziročně vzrostl dokonce o 39,7 %.

Zdražení potravin pociťují také Češi, kteří musí za řadu věcí v obchodech zaplatit více. Podle ekonoma Štěpána Křečka je situace velmi dynamická. "V tuto chvíli narůstají ceny obilovin a olejnin. Lze tedy očekávat například zdražení pečiva. Enormně narostly ceny také u zeleniny, například u paprik a květáků,“ řekl Křeček.

Související obsah

Zároveň si v současné době připlatíme také za oblíbený český nápoj, kterým je pivo. "Výrazně stouply ceny chmelu, zaplatíme tedy více i za zlatavý mok,“ doplnil Křeček.

Ekonomové navíc očekávají, že ceny i nadále porostou. "V posledních měsících vidíme růst cen komodit napříč celým spektrem. Očekávání, že inflace zvolní, zřejmě nebude naplněno. A nakonec nárůst cen potravin bude ještě citelnější,“ myslí si ekonom Jakub Seidler.

Cenový index u obilovin se v květnu oproti předchozímu měsíci zvýšil o šest procent. Nejvíce narostla cena kukuřice, která je nejvyšší od roku 2013. Rostly také ceny za pšenici, ječmen a čirok. "Vyhlídky na nízkou produkci v Brazílii zvýšily tlak na už tak napjaté globální dodávky. Na konci měsíce se situace zlepšila díky vyhlídkám na produkci ve Spojených státech amerických,“ uvádí odborníci z FAO.

Související obsah


O 7,8 % se zvýšila také cena rostlinných olejů. Způsobilo to především zdražování palmových, sójových a řepkových olejů. Vzrostl také index cen mléčných výrobků o 1,5 %. Vyšší byla nabídka sýrů kvůli nižším dodávkám z Evropské unie (EU) a vysoké poptávce, naopak poklesla cena za máslo.


Index cen masa se v květnu zvýšil o 2,2 %. Ceny rostou kvůli rychlejšímu tempu dovozu do Číny a dalších východoasijských zemí. Zpoždění při sklizni a obavy z poklesu výnosů plodin v Brazílii přispěly ke zvýšení cenového indexu cukru o 6,8 %.

Rostou ceny pohonných hmot. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz