Ekonomika

Posezení v hospodě zdražuje. O tolik víc nás bude stát pivo i jídlo. ANKETA

V pondělí se otevírají zahrádky restaurací, za jídlo a pití si ale na řadě míst připlatíme. Za pivo dáme zhruba o čtyři koruny víc než před lockdownem a za jídlo o 15 korun. Restauratéři se shodují, že jim rostou náklady, a tak to musí promítnout do cen v jídelním lístku.

"Obecně se v gastronomii zdražovat určitě bude. Někdo od pondělka, někdo během dvou měsíců. Ty náklady, a to nejen surovinové, prostě rostou a my to musíme nějak vyrovnat," má jasno majitel restaurace Jindřich Petřík.

"Když se podíváme na všechny vstupy, které jsou klíčové pro restaurace, tak cena práce určit klesat nebude, ceny vstupu ani surovin taky ne. Takže já nevidím jinou cestu než zdražení," přidává se restauratér Luboš Kastner.

"My se za asociaci obáváme, že ke zdražení dojde. Za dobu, kdy bylo zavřeno, tak se zásadně zvýšily ceny vstupů - jak fixní, tak variabilní náklady. A dalším faktorem jsou zaměstnanci, kteří ten obor opustili," vypočítává ředitelka Asociace restauratérů Kateřina Holnová.

Související obsah

Restaurace se chystají zdražovat o zhruba 10 procent. Česká obědová klasika, tedy pivo s gulášem, tak místo 120 korun vyjde o zhruba 12 korun dráž.

"Byli bychom rádi, kdybychom nemuseli zdražovat. Bylo by nám to líto vůči zákazníkům. Jediný důvod, proč bychom museli zdražit, je, kdyby nám dodavatelé zdražili suroviny, transport a podobně," zamýšlí se majitel restaurace Josef Florian.

Související obsah

Většinu lidí prý ale ani vyšší ceny od návštěvy restaurace neodradí. "Rádi se najíme v restauraci a myslím, že po tak dlouhé době, co byli zavření, tak je pochopitelné, že to musí vykompenzovat," uvedl jeden z oslovených a další respondenti ankety TV Nova se vyjádřili v podobném duchu.

Podle Českého svazu pivovarů a sladoven v pondělí neotevře 500 restaurací. Některé nemají předzahrádky, jiné zkrachovaly.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz