Domácí

Poslanci zatím nejednali o covid pasech, ANO návrh nakonec stáhlo

Poslanci zatím nejednali o covid pasech, ANO návrh nakonec stáhlo
Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna v pátek odhlasovala návrh zákona o odškodění žen za nedobrovolnou sterilizaci. Na program se také dostalo jednání o dětských skupinách. Kvůli sporům se ale Sněmovna k hlasování nedostala. Poslanci nakonec neprojednali ani novou vládní novelu k vydání certifikátů v souvislosti s covidem-19. Klub ANO návrh stáhl.

Poslanecká sněmovna znovu jednala od pátečních 9 hodin. Schůzi zahájila jednáním o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Návrh zákona Sněmovnou prošel. Ženy budou mít nárok na vyplacení celkové jednorázové částky 300 tisíc korun, pokud nedobrovolně podstoupily sterilizaci. O náhradu mohou požádat ženy, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012.

Dalším bodem, ke kterému se Sněmovna v pátek dostala, bylo jednání o dětských skupinách. Poslanci se začali přít o novelizaci zákona o poskytování služby péče v dětské skupině. Skupiny by se podle předlohy měly přeměnit do několika let na jesle pro děti do tří let. Nově by na jejich provoz přispíval stát. Přeměnu dětských skupin v jesle prosazuje především ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V současné době jsou dětské skupiny financovány z evropských peněz částkou 9800 korun měsíčně za jedno místo. Financování z peněz EU ale brzo skončí. Podle Maláčové se poplatek za dětskou skupinu pohybuje i ve výši 10 či 15 tisíc korun a v takovém případě se podle ní nedá mluvit o dostupnosti péče.

Pro zachování dětských skupin jsou hlavně poslanci TOP 09, Pirátů, ODS nebo KDU-ČSL. K hlasování o dětských skupinách se ale poslanci nakonec nedostali.

Související obsah

Na řadu se také mělo dostat jednání o ochraně veřejného zdraví kvůli covid pasům. Sněmovna ale zatím nebude projednávat novou novelu k vydávání certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění zrychleně ve stavu legislativní nouze. Návrh byl nakonec stažen klubem ANO. Proti projednání novely ve stavu legislativní nouze se postavili poslanci SPD, KSČM a STAN. Naopak ODS návrh podpořila.

Podle návrhu Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) se také do novely zákona mělo dostat, že lidé, kteří mají v těle dostatečnou hladinu protilátek na covid-19, by nemuseli podstupovat testy na koronavirus. Kvůli návrhu o vydávání covid pasů se poslanci mimořádně sejdou ve středu odpoledne.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování ale kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ustál. Komunisté před samotným hlasováním odešli ze sálu a bylo tak jisté, že kabinet nepadne.

Jednání ve sněmovně se neobešlo bez zábavných momentů. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz