Domácí

Vláda ustála hlasování o nedůvěře! Komunisté jí pomohli tím, že odešli

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ustála hlasování o nedůvěře. Komunisté před tím odešli ze sálu, bylo tak téměř jisté, že kabinet nepadne. S nejostřejším projevem vystoupil už dopoledne premiér, který se pustil hlavně do Pirátů.

Menšinová vláda ANO a ČSSD ve čtvrtek čelila již třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Šesti opozičním stranám se ale nepovedlo sehnat potřebných 101 hlasů. Pro návrh se nakonec vyjádřilo 89 poslanců, proti jich bylo 82. Dalších 29 se hlasování neúčastnilo.

Kabinet Andreje Babiše podrželi komunisté, kteří v průběhu jednacího dne opustili sál. "KSČM se rozhodla pro jednotný odchod ze sálu a ne pro aktivní vyslovení nedůvěry vládě. Možná pro někoho ne zrovna logický krok, ale nejednota by pro voliče mohl být větší problém. Fakt je, že nestojí za to se kvůli vládě, která končí, ještě hádat uvnitř strany," oznámil poslanec Jiří Dolejš (KSČM)

Podle Dolejše některým poslancům vadilo hlasovat s pravicovou opozicí. "Útěk ze sálu může vypadat jako alibi, ale řadě lidí vadilo hlasovat s pravicovou opozici. Čas ukáže, co bylo blíže pravdě," dodal poslanec.

Podle předsedy ODS Petra Fialy komunisté svým odchodem dokázali, že nedokážou zaujmout jasné stanovisko. "Zase lhali," pronesl. "Komunisté řekli, že už vládu nepodporují, ztratila tak většinu a bylo potřeba, abychom to jednání o nedůvěře provedli," vysvětlil v rozhovoru pro TV Nova, proč i přes dlouhé hodiny jednání nešlo o promarněné odpoledne ve Sněmovně. "Není možné rezignovat na demokratické principy," dodal.

Opozici na vládě vadí hlavně střet zájmů premiéra Andreje Babiše, nezvládnutá koronavirová pandemie nebo nezajištění jasné podpory spojenců kvůli kauze Vrbětice. Podle Babiše je ale hlasování čtyři měsíce před volbami zbytečné.

Babišův emotivní projev

Babiš ve Sněmovně řekl, že je jeho vláda velmi úspěšná. "Chcete svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody a radikálně zvedla lidem platy. Zrušením superhrubé mzdy jsme zvedli lidem mzdu o sedm procent," prohlásil například. Zmínil také zvýšení důchodů, platů učitelů nebo zdravotních sestřiček. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) při Babišově projevu ukazovala grafy, které to měly dokazovat.

Související obsah

V projevu se ostře pustil do Pirátů a Evropské unie. "My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostát. Nechceme sdílet naše auta, naše byty, naši zemi. Nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament. Nějací zelení fanatici, se kterými se Piráti spojili. Já jsem svrchovaný premiér téhle země a nepodléhám nikomu, jen občanům. Nikdo ze zahraničí nám do toho nebude kecat," rozčílil se Babiš.

Babišův projev měl obrazový doprovod

Zdroj: TV Nova

Hamáček se pustil do opozice

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček řekl, že důvod schůze je jen jeden. "Já tomu říkám: koukej mámo, jsem v televizi," řekl Hamáček. Opozici se to podle něj hodí do kampaně. "Opozice vládu kritizuje už rok a za celou tu dobu nenašla sílu vládu sejmout. Až teď," uvedl šéf vládní ČSSD. Podle Hamáčka je celá schůze promarněný čas. Na závěr projevu upozornil poslance, že v 19:15 začíná hokejový zápas Česka proti Finsku.

Další krok by byl na prezidentovi

Pokud by Babišově vládě vyslovila Sněmovna nedůvěru, musel by kabinet podat demisi a na tahu by byl prezident Miloš Zeman. Ten vládu dlouhodobě podporuje a v minulosti řekl, že by ji nechal v demisi dovládnout až do říjnových voleb. Podle Babiše toto stanovisko zopakoval i na jejich pondělní schůzce. 

Z hlediska Ústavy může vláda v demisi vládnout stejně jako normální vláda. Z politického hlediska by se ale podle odborníků měla vyvarovat velkých rozhodnutí a kroků. 

Z celkem 15 hlasování o nedůvěře uspělo v historii České republiky jen jediné. V roce 2009 vyslovila Sněmovna nedůvěru vládě Mirka Topolánka (tehdy ODS) v době, kdy Česko zrovna předsedalo Evropské unii.

Babiš se v pondělí sešel se Zemanem a řešili budoucnost vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz