Domácí

Stát hledá majitele pozemků za statisíce korun, mohou patřit jedné rodině

Stát hledá majitele pozemků za statisíce korun, mohou patřit jedné rodině
Zdroj: ÚZSVM

Lidé se nehlásí o majetek, přitom se nejedná o žádnou maličkost, po celé České republice jde o více než 150 tisíc pozemků a tisíce staveb. Jen na Klatovsku nyní hledají majitele desítek zemědělských pozemků, kteří mohou být z jedné rodiny. Podívejte se, jak se o majetek přihlásit.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) informoval o hledání majitelů celkem 40 zemědělských pozemků na Klatovsku. Je možné, že patří jedné rodině. "Pozemky se nacházejí v sedmi katastrálních územích a v katastru nemovitostí jsou zapsány na osoby se shodnými jmény. Žadatelka se domnívala, že by vlastníci těchto pozemků mohli být jejími přímými příbuznými," uvedl ÚZSVM.


Ve spolupráci úřadů se podařilo k několika již nežijícím vlastníkům dohledat údaje pro podání návrhu na dodatečné projednání dědictví. "Na základě těchto údajů bylo však zjištěno, že se nejedná o rodinné příslušníky žadatelky, ale pouze o shodu jmen. Pátrání po údajích k dalším prozatím nevyjasněným osobám zatím stále probíhá, a tak nelze vyloučit možnost, že se skutečně jedná o majetek, jež vlastnili rodinní příslušníci žadatelky," dodal úřad.

Související obsah

ÚZSVM na žádost TN.cz zaslal rozlohy pozemků v jednotlivých katastrech. Redakce proto oslovila realitního makléře Ladislava Chaluše, který má kancelář přímo v Klatovech, aby odhadl cenu pozemků.


"Cena za metr čtverečný se u zemědělských pozemků orientačně pohybuje mezi 10 a 25 korunami. Pokud by se jednalo o pozemky určené pro stavbu, jejich cena by byla ještě vyšší," řekl Chaluš. Závisí také na dalších parametrech, jako třeba na bonitě půdy, jestli je místo podmáčené či ne a podobně.


 


V katastru nemovitostí bylo letos k 1. únoru 170 921 nemovitostí, které neměly správně zapsaného vlastníka, z toho bylo 165 974 pozemků a 4947 staveb.


Pozor ale, čekání na přihlášení o majetek se nemusí vyplatit. "Nejpozději do 31. prosince 2023 uběhne lhůta daná novým občanským zákoníkem a tento majetek přejde na stát," vyjasnil úřad.


ÚZSVM proto představil i postup pro případ, že lidé najdou v seznamech nemovitostí na stránkách úřadu tu, která by mohla patřit jim či jejich předkům. Připravili k tomu i následující schéma:

Ceny nemovitostí rostou, Česko je na 4. místě v Evropské unii. Podívejte se na dubnovou reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz