Domácí

Podnikání se výrazně zjednoduší! Firmu lidé nově založí i on-line

Podnikání se výrazně zjednoduší! Firmu lidé nově založí i on-line
Zdroj: Getty Images

Sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila novelu notářského řádu z pera poslankyně Moniky Červíčkové (ANO), díky které by už od září mělo být mimo jiné možné založit si společnost on-line. A to za pohou hodinu a levněji než nyní. Novela má zajistit i vyšší ochranu před krádežemi firem.

Novela přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. Už od září tak bude možné založit si společnost on-line. Součástí úpravy je také nástroj pro možnost vyšší ochrany před krádežemi firem.

"Ze schválení novely mám velkou radost, protože nás míra digitalizace, kterou přináší, konečně přibližuje evropskému standardu,“ sdělila poslankyně Monika Červíčková. "Bezpečně, rychle a bez nutnosti fyzické návštěvy půjde založení s. r. o. u notáře vyřídit v rámci jedné hodiny,“ přidal svůj komentář prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Podle předkladatelky návrhu se kvůli pandemii v minulém roce potvrdilo, jak potřebná digitalizace je. "Díky možnosti založení a změn všech typů obchodních společnosti on-line se nyní podnikání výrazně zjednoduší. Nejen, že se proces založení firmy zkrátí díky digitalizaci až na hodinu, vedle úspory času nově podnikatelé ušetří i peníze. Se všemi právními úkony by náklady na založení společnosti on-line neměly přesáhnout 2500 korun,“ vysvětlila Červíčková.

Související obsah

Novela zároveň vychází vstříc handicapovaným a starším občanům, pro které je cestování za notářem obtížnější. Nově se s ním budou moci spojit z pohodlí domova či kanceláře. Notář všechny potřebné údaje ověří on-line pomocí základních registrů a informačních systémů veřejné správy. S žadateli se vše vyřídí prostřednictvím zabezpečeného videopřenosu.

Posledním krokem bude on-line zápis firmy do obchodního rejstříku, který bude možné aplikovat u všech typů obchodních společností. Notářský zápis vznikne za využití úředních průkazů vybavených čipem (podle evropské legislativy), elektronického podpisu, videokonference a čtečky v mobilním telefonu.

Díky zabezpečenému online kanálu pak má být snížené riziko použití pozměněných či padělaných dokladů totožnosti či zneužívání tzv. bílých koní, tedy majitelů účelově založených obchodních společností, které následně slouží k nelegální činnosti.

Související obsah

Novela zavádí evidenci ověřených podpisů v elektronické podobě. Na speciální webové stránce tak bude podle jména a data narození uvedených v ověřovací doložce podpisu možné zjistit, zda je doložka pravá. Zvýší se tím nejen bezpečnost převodů ve společnostech, ale také v katastru nemovitostí.

Další změnou, s níž novela přichází, je zlepšení dostupnosti apostil (doložky veřejných listin prokazující podpis a otisk razítka notáře na listině za účelem jejího použití v zahraničí). Dosud lze k notářské listině získat apostilu  pouze v Praze na ministerstvu spravedlnosti nebo od zprostředkovatele. Novela oproti tomu počítá s vydáváním apostil regionálními notářskými komorami, což by mělo opět usnadnit podnikatelům život.

Usnadnit život podnikatelům se pokoušela zejména v době covidu i města. Ta nabízela slevy i reklamy zdarma:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz