Ekonomika

Džungle covid podpor. Tyto pokračují, či se o ně dá žádat. PŘEHLED

Džungle covid podpor. Tyto pokračují, či se o ně dá žádat. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

I když se v Česku v posledních dnech a týdnech rozvolňují opatření a obnovuje se výuka i provoz obchodů, stále běží řada různých podpůrných programů a bonusů nejen pro podnikatele. Přinášíme přehled těch, které ještě fungují a je o ně možné zažádat.

Seznam podpůrných programů spojených s covidem-19 přináší například rozcestník ministerstva průmyslu a obchodu, speciální stránku věnovanou koronaviru a různým životním situacím a podporám mají i ministerstva práce a sociálních věcí či financí.

Resorty odpovídají například na nejčastější otázky rodičů ke krizovému ošetřovnému a rotační výuce, radí také, jak zažádat o mimořádnou covidovou dávku na úřadu práce, která může pomoci s náklady na jídlo či bydlení. Lidé se také mohou dozvědět více o tzv. izolačce. "Jde o mimořádný příspěvek ve výši až 370 Kč za den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě či izolaci. Hlavním účelem je nešířit vir," píše resort práce.

Související obsah

Právě izolačka je přitom jedním z bonusů, který se potenciálně týká velkého množství Čechů a zároveň vláda s vyplácením počítá ještě poměrně dlouho - aktuálně do konce června.

O různé podpory a kompenzace mohou samozřejmě stále žádat také podnikatelé či živnostníci, kteří museli mít kvůli různým mimořádným opatřením vlády zavřeno. Období, za které mají lidé na peníze od státu nárok, ale už u drtivé většiny těchto programů skončilo kvůli postupnému rozvolňování. Třeba od tohoto pondělí už mohou mít za dodržení určitých pravidel otevřeno všechny obchody. Některé přitom zákazníky uvítaly po řadě měsíců nuceného "zimního spánku."

Výběr dosud platných podpůrných programů:

Program Covid 2021

Jde o program určený pro podnikatele, v němž mohou získat za zaměstnance podporu ve výši 500 Kč na den. A to za celých 119 dní - od 11. ledna až do 9. května. Dál už nepokračuje proto, že se 10. května v Česku otevřely všechny obchody.

"Podporu z programu za toto období lze kombinovat s podporou z programu Antivirus, naopak ji nelze kombinovat s podporou z paralelního programu Covid – Nepokryté náklady. Podporu nelze kombinovat ani s novým kompenzačním bonusem za období od 1. února do 9. května 2021," varuje na webu ministerstvo průmyslu a obchodu. Žádat o peníze lze v tomto programu do 2. června.

Program Covid - Nepokryté náklady

"Nepokryté náklady připravilo MPO v reakci na pandemii koronaviru pro podnikatelské subjekty, které v souvislosti s protipandemickými krizovými opatřeními vlády dosahují výrazně nižších tržeb. Dotace poskytnutá na úhradu části nákladů znamená plošnou a současně jasnou podporu subjektům, které ji prokazatelně potřebují, bez ohledu na sektor," uvádí resort. Podpora v tomto programu pokrývá časový úsek od 1. ledna 2021 do konce března, žádosti mohou podnikatelé podávat do 19. července. Jeden subjekt má nárok na maximálně 40 milionů korun.

Související obsah

Tento program nahradil tzv. Covid nájemné. "Plošný program Nepokryté náklady hradí nikoliv 50, ale 60 % a zahrnout je možné jak nájemné, tak ostatní náklady," uvedl na dotaz TN.cz ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Ošetřovné pro OSVČ

Lidé také mohou za období od 1. do 31. března letošního roku na stránkách MPO stále žádat o ošetřovné ve výši 400 korun za den, pokud se v tomto měsíci museli starat například o malé dítě, které nemohlo jít do školy, protože ty byly z rozhodnutí vlády uzavřené.

Zároveň ale lidé nemají na ošetřovné nárok za týden, v němž byly v "jejich" okrese jarní prázdniny. Žádosti lze podávat do 21. května na příslušném formuláři.

Izolačka

Výhodou už výše letmo zmíněné Izolačky je fakt, že o 370 korun za den lidé, kteří skončí v karanténě či izolaci, nemusejí nikde žádat, peníze dostanou automaticky v příští výplatě. "Zaměstnanec musí jen zaměstnavateli ohlásit nařízenou karanténu nebo izolaci a samozřejmě mít od lékaře vystavenou eNeschopenku na karanténu či správnou diagnózu nemoci, ze které vyplývá izolace," uvádí ministerstvo práce. S Izolačkou se počítá do konce června, je ale možné, že se její vyplácení může ještě prodloužit.

Kompenzační bonus pro podnikatele

Vláda před pár dny rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu i na květen. Podpora až tisíc korun za den se týká podnikatelů a OSVČ, pracovníci na dohodu dosáhnou až na pětistovku denně.

Související obsah

"Nárok na nový kompenzační bonus patří všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. Rozhodujícím ukazatelem je pokles příjmů vyšší než 50 % v porovnání s obdobím před pandemií, doložený čestným prohlášením," uvádí ministerstvo financí.

Zvýšení ošetřovného schválili na začátku dubna poslanci. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz