Domácí

Kadeřníci se bouří. Aktuální pravidla podle nich nejsou spravedlivá

Kadeřníci se bouří. Aktuální pravidla podle nich nejsou spravedlivá
Zdroj: TN.cz

Kadeřníci se bouří. Podmínky pro jejich salónu jsou prý ve srovnání s jinými službami nespravedlivé. Pokud totiž hygienická kontrola odhalí v kadeřnictví neotestovaného klienta, odpovědnost za něj má i majitel kadeřnictví, kterému hrozí až milionová pokuta. Naproti tomu, pokud bude neotestovaný zákazník sedět v restauraci, případnou pokutu zaplatí pouze on sám.

Nejdéle tři dny starý test, potvrzení o očkování nebo o prodělané nemoci covid-19. Alespoň jedno z toho musí mít každý, kdo chce navštívit kadeřnictví či například restauraci. V případě, že zákazníka bez potvrzení v provozovně odhalí kontrola z hygieny, hrozí kadeřnictví až milionová pokuta.

Kadeřníci si stěžují na nerovné podmínky. Zatímco hospody potvrzení o negativním testování u svých zákazníků kontrolovat nemusí, kadeřníci naopak tuto povinnost mají. A rozdíl je i v případných sankcích. Pokud totiž hygienici odhalí netestovaného klienta v kadeřnictví, pokutu musí uhradit jak klient, tak i salon. V restauracích je ale ve stejném případě sankciován pouze host.

"Pokud kadeřník do salonu vědomě pustí klienta bez testu nebo prokázání se o bezinfekčnosti, potom je jeho krok v rozporu s mimořádným opatřením. Pokud ale klient kadeřníkovi například předloží falešné potvrzení o testu, nenese za to kadeřník v případě kontroly odpovědnost," upřesnila tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Související obsah

Práci kadeřníků prý navíc omezuje i stále platné nařízení, že "osoba poskytující službu ji v jeden čas poskytuje vždy jen jednomu zákazníkovi". Tedy, že jeden kadeřník smí vždy obsluhovat pouze jednoho klienta.

"Nerozumím tomu, proč by k nám nemohlo těch lidí víc, když v restauraci už u jednoho stolu můžou sedět čtyři hosté. Kadeřníky tohle omezuje kapacitně," řekl TN.cz Václav Pražák z Asociace kadeřnických a kosmetických oborů ČR. Jeho slova potvrdila i pětatřicetiletá kadeřnice Ivana z pražského salónu.

"Za normálních okolností, ještě před koronou, to bylo tak, že z ulice během dne přišel chlap bez objednání a zeptal se, jestli bych ho nevzala. Když jsem v tu chvíli třeba barvila klientce vlasy, tak než jí barva chytla, pána jsem ostříhala. Jenže teď, když přijde někdo z ulice a nemá u sebe test, tak než si pro něj dojde do nejbližší lékárny, už na něj čas nemám," popsala kadeřnice.

Jestli ministerstvo zdravotnictví plánuje v dohledné době rozdíly v poskytování služeb sjednotit, mluvčí neupřesnila. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) nicméně před několika dny řekl, že jeho podřízení nyní platná opatření procházejí, aby je bylo možné zjednodušit a sjednotit. Kdy k tomu dojde, ale neprozradil.

Právě i o sjednocování opatření mluvil Vojtěch v úterní Snídani s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz