Zahraničí

Plánujete cestu do Chorvatska? Rady ambasády, s čím musíte počítat

Plánujete cestu do Chorvatska? Rady ambasády, s čím musíte počítat
Zdroj: Getty Images

Pokud se chystáte letos na dovolenou k Jadranu, počítejte s několika změnami. Ty největší se týkají kontrol na hranicích, kde se neobejdete bez několika důležitých potvrzení. S čím dalším by měli Češi letos počítat, přiblížil šéf konzulátního jednatelství českého velvyslanectví v Záhřebu Pavel Duchoň.

Cesta do Chorvatska
 

I když vlak do Chorvatska zaznamenává opravdový úspěch, dá se předpokládat, že nejvíce turistů přijede klasicky osobním automobilem. Co se cestování po obvyklých trasách do Chorvatska týče, žádné problémy či uzavírky ambasáda neočekává. "Chorvatsko vždy směřuje stavební úpravy a dopravní uzavírky mimo turistickou sezónu, naproti tomu lze očekávat delší čekací doby na hraničních přechodech vzhledem k novým podmínkám vstupu a jejich kontrole," varuje Duchoň.

Pokud se chystáte do Chorvatska autem, je třeba pečlivě naplánovat termín. Pokud vyrazíte v hlavní turistické sezóně, i letos očekávejte návaly lidí a prodlevy na hranicích. "Vzhledem k prázdninám bude nejvíce turistů v Chorvatsku v červenci a v srpnu a nejhustší doprava při víkendovém střídání turnusů," varuje konzul.

Související obsah

Vstup do Chorvatska
 

Oproti loňskému roku se největší změny týkají kontrol při překračování hranic. V současné době platí, že český občan může do Chorvatska vstoupit, pokud předloží jedno ze čtyř potvrzení:

negativní RT - PCR test (ne starší 48 hodin)

rychlý antigenní test na SARS-CoV-2, který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů a tedy uznávaný mezi členskými státy EU (ne starší 48 hodin)

Potvrzení o očkování proti nemoci covid-19 pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou, nebo od očkování první dávkou pokud se jedná o vakcínu, která se podává v jedné dóze. Lidé očkovaní vakcínami Pfizer, Moderna nebo Gamaleya, mohou nově na území Chorvatska vstoupit i v období od 22. dne do 42. dne od aplikace první dávky, v případě vakcíny AstraZeneca je to v období od 22. dne do 84. dne od aplikace první dávky (bližší informace najdete zde).

Potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Toto se dokládá pozitivním RT - PCR testem nebo pozitivním antigenním testem, které byly provedeny za poslední 180 dnů, ale musí být starší 11 dnů. Lze předložit i potvrzení lékaře o prodělané nemoci covid-19

Související obsah

"Děti mladší 12 let se nemusí prokazovat negativním testem, pokud jejich rodiče nebo opatrovníci splňují některou z výše uvedených podmínek pro vstup do Chorvatska," vysvětluje český konzul z ambasády v Záhřebu Pavel Duchoň.

Pokud český občan nesplňujě žádnou z výše uvedených podmínek, je mu sice umožněn vstup do země, ale musí se nechat testovat na území Chorvatska, což se podstatně prodraží. Do výsledku testu navíc musí zůstat v izolaci.

Na co všechno nesmíte před odjezdem do Chorvatska zapomenout, se dočtete zde.

  

Ceny v Chorvatsku

Dobrou zprávou je, že navzdory pandemii by se dovolená u Jadranu neměla výrazně prodražit. Největší nárůst cen letos očekávejte u pohonných hmot - a to o více než tři koruny oproti loňskému roku. "Cena 9,98 kun (34 korun) za litr je úplně to nejlevnější, co tu najdete,“ varoval už dříve mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Že byste si oproti loňskému roku připlatili za nákup potravin, posezení v restauraci či jiné služby, příliš pravděpodobné není. "S opatrností lze odhadovat, že k žádnému výraznému zdražení nedojede," říká Duchoň.

Související obsah

Novinky při cestování

Podmímky pro cestování do Chorvatska se neustále měnily a dlouho nebylo jasné, jak do dovolené u Jadranu zasáhne pandemie. "Nejzajímavější je čerstvě dojednané umožnění vstupu do Chorvatska všem českým turistům, kteří prodělali alespoň jednu dávku očkování, od které uplynulo alespoň 22 dní. To umožní odjet na dovolenou celé řadě českých občanů, kteří se např. očkují v těchto dnech," pochvaluje si český konzul.

Více o cestách do Chorvatska po jedné dávce očkování  v reportáži zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz